YABANCIYA REHBERSiZ OTOBÜS MiLLi GÜVENLiK SORUNUDUR

YABANCIYA REHBERSiZ OTOBÜS MiLLi GÜVENLiK SORUNUDUR

2023 yılında 10 milyon 90 bin kişi yurt içinde seyahat gerçekleştirmiş. Kayıt dışı ile bu rakamın 15-16 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Ortalama geceleme sayısı 7,4 olmuş. Bunun büyük bir kısmı aile ziyaretleri olsa bile rakam çok güzel.

İşte yeni kanun, 1990’larda yüz bini bile bulmayan yurtiçi seyahat edenlerden, milyonlara ulaştı. Ancak eski kanunla yönetilen turizm, acentalarla rehberleri karşı karşıya getirdi. Yok illa turun başlangıç noktasından rehber zorunluluğu, yok Türk rehberin Türkiye’de, Türklere, Türkçe anlatmasına rağmen dil bilme zorunluluğu gibi kurallar rehberin otel, varsa uçak, yevmiye ve diğer masraflarıyla beraber tur maliyetlerini en az 2 katına çıkardı. Bu sayede kaçak acentacılık çığ gibi büyüdü. Tabi kaçak rehberlik de.

KANUN ÇIKTI.

Sadece bu 2 düzeltme bile rehberlerin, turların çıkış noktası olan İstanbul, İzmir ve Ankara’ya yığılmalarının önüne geçecek, kaçak acentacılığı azaltıp daha çok rehber arkadaşın çalışma imkanı bulacağı ortam yaratacak.

Yeni kanunda yurtiçi turlarda artık “istenirse” çıkış noktasından rehber almaya gerek duyulmayacak, tur lideri veya acente görevlisi yeterli olacak. Rehberler ören yerlerinde görev yapacaklar. Bu durumda yurtiçi tur fiyatları %30, 40 düşecek, daha çok kişi seyahat edecek, daha fazla rehbere ihtiyacı duyulacak.

YABANCIYA REHBERSiZ OTOBÜS MiLLi GÜVENLiK SORUNUDUR

Daha önce birkaç kez yazdım, her yerde söyledim; Incoming dediğimiz yabancı turiste hitap edilen turlarda durum, Türklere verilen hizmetten farklı. Türk grupları 6 saatlik bir yolculukta Tombala veya 9/8’lik ritim ile oyalayabilirsiniz. Ancak Türkiye’yi bilmeyen turiste, ülkemizin ortak siyasi duruşu, ulusal stratejimizi, etnik özelliklerimizi, müziğimizi, fauna, floramızı, gastronomimizi, eğitim sistemi vs tüm bilgileri doğru ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda vermek zorundasınız. Eğer yabancı turiste tüm tur boyunca ve otobüste rehber vermezseniz; yabancı tur operatörünün grupla beraber yolladığı yabancı rehber, ehil olmayan kişiler, yaşadıkları memleketi sevmeyen kötü niyetliler, burada yaşayan yabancılar, terör sempatizanları turistlerimize KARA PROPAGANDA yapabilirler.

Kanundaki bu eksiklik, bir yönetmelikle derhal düzeltilmelidir.