ViZESiZ A.B. EKİM’E KADAR, OLMAZSA ….

OLURSA EKiM’E KADAR, OLMAZSA…

Avrupa birliği Türklere uygulanan vizenin kaldırılması prosedürünü Ekim ayına kadar uzattı…

Geçen sene itibarı ile Avrupa’ya seyahat eden Türklerin sayısı 1,5 Milyon kişiyi geçmiyor. Aynı kişilerin birkaç defa seyahat etmeleri, iş veya akraba ziyaretleri ile Avrupa’ya seyahat edenlerin toplam rakamı 8 milyonu bulmaktadır.

Vizeler kalkarsa nasıl bir Turizm trafiği gerçekleşir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki; Vizelerin kalkması demek Avrupa ülkelerinin her gelen Türk vatandaşını sınırdan içeri alacakları anlamına gelmiyor. Schengen ülkeleri bu haklarını, halen vizesi olanlara dahi uygulayabiliyorlar. Örneğin, vizeyi ilk gidilen ülkeden almadıysanız Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika vs gibi ülkeler sizi sınırlarından geri çevirebiliyorlar. Kısaca, vizeler kalksa bile sınır polisi “Türkler bu tarafa” muamelesi yapabilecektir. Pasaportunda daha önceden alınmış Schengen vizesi olanlar bu muameleden daha çabuk kurtulabileceklerdir.

Ne kadar “yeni Türk turist” Avrupa’ya akın edecektir.?

Aslına bakarsak, Schengen ülkeleri, kendi ülkelerindeki krizi aşabilmek amacı ile son 2 senedir Türklere uygulanan vize prosedürlerini hafifletti. Vize alma kapasitesine sahip hemen herkes vize alabildiği için, korkulduğu gibi kapılarda yığılmalar olup Türkiye’nin dörtte biri boşalacaktır diyenlere inanmamak gerekiyor. Ancak tahminlerimize göre, gerçek yolcu yani Turist sayımızda ilk yıl 400-500.000 kişilik bir artış, daha sonraki yıllarda kademeli olarak 2, 3 milyon kişi artış olacaktır.

Esas yığılma, ilk 1 yıl içerisinde Avrupa’daki akrabaları ziyaret etmek isteyenler tarafından gerçekleşecektir. Bu sayının da yaklaşık 2 milyon kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.

Türk Turistler, Vizesiz dönemde ilk önce nerelere giderler.?

İlk etapta bu akımdan, Otobüsle kolayca ve ucuza seyahat edilebilen komşularımız Yunanistan ve Balkan ülkeleri nasiplerini alacaklardır. Sıralama İtalya, Fransa, Orta Avrupa, Benelüks ülkeleri olarak devam edecektir.

Cem Polatoğlu