TÜRSAB’TA TEBRİK KUYRUĞU

Türsab’ta 20 senelik yönetimin değişmesi ile birlikte başlayan tebrik ziyaretleri bitmedi. Kısa sürede bitecek gibi de gözükmüyor. Dün seçim sonrası ilk defa görevim icabı Türsab’a gidip başkanı gördüm. Öpüşmekten yanakları patlıcan gibi kızarmış, gelen telefonlardan, önüne gelen yazılardan, problemlerden ve uykusuzluktan göz pınarları hafif morarmış ama yinede dingin ve dinamik gördüm başkanı. Çok kısa olarak hayırlı olsun dileklerimi ilettim.

Yeni başkanın bu kadar sevilmesi çok güzel, gurur verici. O artık, oy versin vermesin herkesin, hepimizin başkanı. Bizler de, senelerce eski başkana oy vermediğimiz halde seçimi kazandığı zaman belki ziyaretine gitmedik, ancak kendisini gördüğümüz yerde tebrik ettik, saygımızı esirgemedik. Belgemizi iptal ettiği halde kendisine de ne bir kötü söz söyledik, ne de bir kem söz yazdık çizdik. Omurgayı hep koruduk çok şükür.

Ancak başkanın değişmesi ile birlikte düne kadar eski başkanın kalesi, adamı, piyonu, çantacısı hatta borazanı diye adlandırılan bazı şahıslar, ilk günden itibaren yeni başkanı tebrik ziyaretlerine, abartılı övgülerine, yalaka yazılarına başlaması omurga beden ikilemini düşündürdü.

Örneğin;

Zerre kadar sevmediğim kişi, önceki başkana; Artist, Vurguncu müsveddesi, Şarlatan, Şerefsiz gibi yazılı, kayıtlı küfürler ettikten hemen 6 ay sonra aniden aynı başkana danışman olmuştu. “ÇANTACI” lakabını da layıkı ile kazandı çünkü gerçekten başkanın çantasını taşımaya başlamıştı. Bu sayede Türsab’a ve BYK’lara araç ve otel kiralama avantajlarını bir güzel değerlendirdi. Başkanı her ortam ve platformda cansiperane savundu.

Bu şahıs, bana ettiği küfürler nedeni ile 5 sene hapis cezasına çarptırılmak üzereyken karar duruşması öncesi olaya şahit avukatım ve avukatı (aynı zamanda başkanın ve Türsab’ın o zamanki avukatı) “Ş” aracılığı ile yalvarıp mahkeme kapısında affını istedi. Affettim. 5 sene aynı suçu işlememe kaydı ile serbest kalan şahsın süresi bu sene itibarı ile doldu. Bu 5 sene süre içerisinde kendisini savunamayacak olmasından dolayı şahsına tek bir laf etmedim. Ancak süre dolunca her devrin adamı olmakla övünen ve bu dönemde de başkan danışmanı olan şahıs kaşıntılara başladı. Ona da danışmanım, buna da danışmanım kime ne kadar yanaşacağımı ben bilirim diyor.

Omurgasızlar kuyruğunda 1 numaraya koydum kendisini.

Yazdığım bir yazı benim belgemin iptaline neden olan Bakanlığa ve Türsab’a şikayet dilekçesini yazan 11 kişiden biri olan İzmirli kadın üyemiz, bu muhteşem liyakatı nedeniyle 2 dönem Türsab Y.K’na alınmıştır. Burada dönemi sona erince, hayatında kendi ve müşterilerini kebapçıya götürmek dışında Gastronomi Turizmi yapmayan bu şahıs, bir başkası seçilmesine rağmen başkanın atamasıyla Gastronomi Turizmi Komitesinin başına geçirilmiştir. Daha sonra Türsab’ın İzmir’de düzenlediği Travel Turkey’de açılan Gastronomi Hall’ın yönetimi, yine başkan tarafından kendisine verilince, katılımcılara KENDİ ŞİRKETİNİN HESAP NUMARASINI verecek kadar Türsab’ı içselleştirmiştir!.

Onu da Türsab’da omurgasızlar kuyruğunda görmüşler. Başkana kadar çıkmış. Helal olsun.

Taa 30 sene önce Duru turizmde beraber çalıştığım, Prontotour, Baracudatour dönemimde teminatsız satış acentamız olan şahıs, yine eski başkanın isteği ile Bakanlığa ve Türsab’a beni şikayet etmiş, karşılığında defalarca yurtdışı seyahatlerle ödüllendirilmiş, eski başkanın öpmediği yeri kalmamıştı. Geçenlerde şu anki yönetim kurulundan bir arkadaşımızın babası vefat etti. Kendisi tesadüf o an yanımda olan arkadaşıma telefon edip yeni başkanın cenazeye gelip gelmeyeceğini teyid ettikten sonra cenazeye geldi ve yeni başkanın yanında sabırla, uzun bir müddet bekleyip fırsatını bulunca cenaze ortamımı unutarak kollarını 180 derece açtı ve “Sayın başkanım, iyi ki seçildiniz, iyi ki varsınız, bıdı bıdı” diyerek sarılmaya çalıştı. Çıldırdım tabi… Bu kez ben DAL’dım…

Onu da omurgasızlar sınıfına ekledim.

Yine çok Çalışkan bir vatandaş işsiz güçsüzken aleyhime bu dilekçeleri yazıp ekmeğimle oynamış, karşılığında Türsab’da o zamanın parası ile ayda 5.000 TL’ye işe alınmıştı. Yönetim değişince kendisini aldı bir korku ve en saygın haliyle başkanın, yönetim kurulu üyelerinin yanında önünü ilkleme şovları ile dost edinme çabasına girdi. Merak etmesin. Sen benden de ekmek yemiş biri olarak benim ekmeğimle oynadın ama kimse senin ekmeğin ile oynamaz. Sadece sana tiynetsizlik, haset, kıskançlık, yalakalık dışında bir de omurgasızlık madalyası taktım o kadar.