TÜRSAB’ta intikam çığlıkları…!

TÜRSAB’ta intikam çığlıkları…!

                    7 yıl olmuş, Gürkan Boztepe, Ömer Kartın ve bendeniz, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) kurucuları olarak tüm itirazlara rağmen Türsab’ta Gastronomi İhtisas Başkanlığını kurduk. Kuruluşun ardından sırasıyla Gaziantep, Hatay, Adana gibi şehirlerimizden başlayarak tüm gastronomik değerlerimizi yurtiçi ve yurtdışında tanıtmaya başladık. İlk olarak Gaziantep UNESCO tarafından gastronomi dalında Yaratıcı Şehirler ağına dahil edilirken ardından Hatay, Afyonkarahisar ve son olarak da Kayseri bu unvana layık görüldü.

Gastronomi İhtisas Başkanımız Ömer Kartın’ın öncülüğü ve çabalarıyla turizme yeni bir ivme kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Gastronomi Treni, 4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali kapsamında ilk seferine Afyonkarahisar’da başladı. Ömer Kartın projenin öncüsüydü ama fotoğraflarda pek de önde değildi. Bunun nedeni, geziden birkaç gün önce kimine göre muhalif ! kişilerle çektirdiği fotoğraflar olduğu iddia edildi.

Ama o yılmadı, Turizmde hak etmediği şekilde gerilerde kalan Zonguldak şehrini ve gastronomisini tanıtmak amacıyla geçen sene Filyos Treni projesini yönetime sundu. Bu arada Türsab seçimleri yenilendi. Türsab Başkanı değişmedi ancak Gastronomi Turizmi İhtisas komitesine tüm Türkiye’deki turistik restoranları tanıyan çok değerli, bilgili arkadaşımız Erdal Çeri atandı. Doğru karar. Erdal kardeşimiz bir önceki dönemde yürütülen çalışmaları bir öteye taşımak için kolları sıvadı. Zonguldak projesinin fizibilitesini yapmak üzere Boğaziçi BTK ile beraber bir FAM Trip (Tanıtım gezisi) düzenlediler. Büyük bir sevinçle katılmamız için ilk bizleri aradı.

Ben, bu yönetim başa gelirken desteklemekle beraber başa geldiği günden beri kurucusu olduğum Gastronomi İhtisas Başkanlığının gezileri dahil, hiçbir yurtiçi, yurtdışı Türsab Gezisine katılmadım. Benim imkanlarım var. Rehber kökenliyim. Acentacıyım. Bu sayede Güney Pasifik ve Orta Afrika hariç 195 BM ülkesinden 169’unu, 82 ilimizi defalarca gördüm. Görmeyen meslektaşlarımın hakkını almak istemem. Ancak bu kez çok sevdiğim Erdal arkadaşım ve beni özellikle davet eden Boğaziçi BTK başkanımız Yüksel Türemez’i kıramayarak daveti kabul ettim. Onlar da listeyi yönetime iletmişler. 1 hafta sonra Erdal kardeşim beni aradı. Dedi; Ağabey, seni ve projenin mimarı Ömer Kartın’ı listeden çıkartmışlar. J

İNTİKAM İNTİKAM…!

İçeriden öğreniyorum ki, malum zat, bu karardan sonra “…. mu?” diyerek intikam kahkahaları atmış.  J

Bak kardeş. O kahkahayı sen değil, biz attık. Hem de yürekten. Sen sadece aşağılık kompleksini tatmin etmeye çalıştın. Kimse de seninle beraber gülmedi. Acınacak haldesin. Yazık sana. Biz bir şey kaybetmedik, sen çok şey kaybettin. Belki de, 2 satır şehri, güzelliklerini yazacağımız, programlarımızda anlatacağımız Zonguldak kaybetti.

UNUTMA..! BİZ, BU TÜRSAB’TA “HANCI”YIZ. SEN İSE YOLCU…