TÜRSAB DERGİ YAYIN KURULUNDAN NEDEN AYRILDIM?

TÜRSAB DERGİ YAYIN KURULUNDAN NEDEN AYRILDIM?

Türsab’tan mail geldi. “Türsab Dergi Yayın Kuruluna seçildiniz”

Harika!..  5 Kişilik Kurulu da güzel. Faruk Pekin (Fest Travel), Cemal Kızıltan (Tourismo), İskender Çayla (Delicias), Demet Sabancı (Tatil-SA) ve bendeniz Cem Polatoğlu (Tur Andiamo). Sn.Sabancı bu kurula neden seçildiğini kendisi de anlamamış, hemen ayrılmak istedi, erken de kalktı. Ancak bu kadroya bir kaç meslektaşımız daha eklenebilirdi. Belki “nerede çokluk, orada problem” prensibiyle hareket edildiği için kadro kısıtlı tutuldu.

En son Sn.Talha Çamaş‘ın Türsab Başkanlığında Dergimiz için benzeri bir yapılanma içine girmiştik. Sevgili İskender Çayla ve ben de o kuruldaydık. Türkiye tanıtımına büyük katkı sağlayan dergimizi bir kaç dilde çıkartıp, çarşı esnafından ve incoming yapan acentalarımızdan katkı payı da almıştık. Bu sayede yurtdışından gelen acenta ve müşterilerimize Türkiye’mizi tanıtan muhteşem bir dergimiz olmuş, dergiyi kullanan acentalar olarak turist sayılarımızı neredeyse ikiye katlamıştık.

İlk yapılan toplantıda ben yine aynı heyecan içerisindeydim. Kapağında içimizden biri olan Bakanımız Mehmet Ersoy’un olduğu birinci sayı bu kuruldan önce yapılmış ve acentalarımıza dağıtılmıştı. 2. sayı için hazırlıklar ise henüz devam ediyordu. Madem yayın kurulu olarak altına imzamızı atacağız, derginin prototipini Bi’ görelim, duyalım istedik. İçeriğini tartışırken bir baktık ki kapakta gerçekten çok değerli ancak turizmle ilişkisi olmayan saygıdeğer bir Bakanımız var. Dergiyi hazırlayan arkadaşlara sorduk, Sebeb?… Kem-Küm… Dedik Sayın Bakanımızın bundan haberi var mı? Yok. Zaten görse Sn.Bakanın mütevazılığını bildiğimizden en başta kendisi bu duruma itiraz ederdi, “bir mesleki derginin kapağında neden beni koydunuz” diye. “Yok muydu tanıtıma muhtaç bir yöremiz, yok muydu duayen bir meslektaşınız, yok muydu start up dediğimiz yıldızı parlayan bir acenta sahibi genç meslektaşınız  veya aranızda uluslar arası marka olmuş turizmciler” derdi. Aynen bizlerin dediği gibi.

İtirazımız fayda etmedi ve dergi basıldı. Nedendir bilinmez ama bizlerin kuruşları ile basılan bu dergi bir çoğumuza ulaştırılmadı.  Bu nedenle artık kurulda çalışma motivasyonumu yitirdim.

Ancak duydum ki son eleştiriler fayda etmiş ve sazı eline alan arkadaşımız Sn.Cemal Kızıltan liderliğinde muhteşem bir 3. sayı hazırlanmış. Anlatıldığı kadarı ile Türsab Türsab olalı böyle muhteşem bir dergi çıkmamış. Özgün yazılar, muhteşem röportajlar, bölge tanıtımları, portreler ile yepyeni, nefis ve alışık olmadığımız güzellikte bir dergi geliyor.

Hayırlı olsun Türsab’ımıza.