TURiZMDE YENiDEN SENET DÖNEMi

TURiZMDE YENiDEN SENET DÖNEMi

80’ler 90’lar. İç turizm hareketlendi. Yurtdışından gelen turiste alışık olan oteller daha çok yerli turistle tanıştı. Ancak euro veya dolar bazlı çalışan otellerin fiyatları yerli turiste yüksek geldi. Tüketici tek seferde nakit ödeme yapmaya zorlandı.

Çare; SENET

Senet, tatil müşterilerinin hoşuna gitti. 3 derken 5, 5 derken 9 aya varan taksitlerle herkes tatil yapmaya başladı. Ancak ödeme tarihleri gelince bu kez tahsilat sorunları başladı. Ödenemeyen senetler nedeniyle biriken banka ve otel borçları, tur şirketlerinin belini büktü. Bu girdaptan çıkamayan acentalar ya sektörden ayrılmak ya da iflas etmek zorunda kaldılar.

KREDİ KARTI KURTULUŞ OLDU.

Ve 2000’lerle beraber tahsilat riskini bankaya yükleyen taksitli kredi kartı sistemi acentaların kurtuluşu oldu. İç ve dış turizm patladı. Yüzbinlerle ölçülen yıllık yurtiçi Türk turist sayıları 13-15 milyonlara yurtdışı Türk turist sayısı da 8-10 milyonlara çıktı.

SEYAHAT ACENTALARI TEKRAR SENETE DÖNDÜ

Ta ki ekonomik krizle beraber yurtdışı uçak ve turlarda taksit kalkana kadar artış ivmesine devam eden yurtdışı turlar, bu kararla birlikte durma noktasına geldi. Durgunluğu aşmak isteyen acentalar, yıllar sonra tekrar SENETLE TUR SATIŞINA BAŞLADILAR.

Umarız, tur şirketlerimiz eskisi gibi ekonomik girdaba girmezler ve yeni iflaslar yaşanmaz.

Tatilcilere ve Acentalara bol senetli tatiller dileği ile.

 

Cem Polatoğlu