TURİZMDE NİTELİKLİ PERSONEL KALMAYACAK..!

Gidişat öyle gözüküyor.

Kolay değil turizmde yetişmiş personel bulmak. Bir personele Qualified  yani “NİTELİKLİ” denmesi için; iyi bir eğitim almış olmak, müşteriye, onların zevklerine, hobilerine hitap edecek bilgi ve görgüye sahip olması hatta böyle bir ailede yetişmiş olması lazım. Çok iyi derecede yabancı diller bilmek lazım, müşteri yabancıysa Türkiye’yi, onların kültürlerini iyi bilmek lazım. Yerli müşteri ise satılan bölgeyi, ülkeyi çok iyi bilmek, tanımak, tanıtmak lazım. Öyle ki, Turizm’de yanlış saatte verilen bir akşam yemeği bile müşteri kaybı demektir. Bunların dışında, iş saatleri esnek olmalı, tatil, bayram, hasret bilmemesi lazım. Aileden feragat, kocasından, karısından anlayış görmesi lazım. Yurtdışı Yurtiçi tur operatörlerini, meslektaşlarını, otel ve otel sahiplerini, pazarlama elemanlarını şahsen tanıması lazım. En önemlisi, bütün bunları yaparken sürekli güleryüzlü olması lazım. Başka türlü işler yürümez turizmde.

Ve tabi şeyden önce dağ gibi tecrübe lazım. Lazım da lazım…

Ancak, Acenta sahipleri zor durumda. Bırakın personel masrafını, kiralarını, vergilerini ödeyemez durumdalar. Personel için devletten gelen kısa çalışma yardımı bin küsür TL ile bu nitelikli insanları tutmak mümkün değil. Hepsinin bir hayat standartı, geçindirmek zorunda olduğu ailesi, çoluğu çocuğu var. Umutlar onlar için yavaş yavaş tükenmekte ve haklı olarak başka sektörlere kaymaktadırlar. Çok başarılı oldukları için girdikleri her sektörde kolayca yükselebilmekte ve turizmden aldıklar maaşları yeni sektörlerinde rahatça kazanabilmektedirler. Üstelik Cumartesi, Pazar’ını, akşam 18’den sonrasını, tatillerini, bayramlarını kullanabiliyor hatta hayatlarında ilk defa ileriye dönük plan program yapabiliyor, ailelerine vakit ayırabiliyorlar.

Yarın işler açıldığında, Türkiye’yi dünyaya pazarlamamız gerektiğinde, belki de bu nitelikli personelin hiç biri yanımızda olmayacak. Sıfırdan yetişen elemanların aynı tecrübeye gelmesi ise yıllarımızı alacak.

İşte bu nedenle devletten yardım istiyoruz. Bu nedenle belgeler dondurulsun, kalıcı Home office’e geçilsin, hibe ve/veya en az 1 yıl ödemesiz düşük faizli kredi, eğer mümkünse bu nitelikli personel, geçici olarak Turizmle ilişkili kamu hizmetlerinde istihdam edilsin ama bu kan kaybı dursun istiyoruz. Aksi takdirde Pandemi sonrası Türk Turizmi içi boşalmış Karpuz misali dımdızlak ortada kalacak.

Ya sabır Türkiyem…