Turizmde Ankara

Ankara’da gerçekleştirilen Travelexpo Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı uzun zamandır başkentte yapılan fuarların en büyük ve kapsamlı olanı. Bu nitelikteki bir fuar Ankaralılar için gecikti bile diyebilirim. Çünkü, en bilgili, görgülü ve kültürlü gezginler hangi şehirdendir diye sorulursa, başıma bir iş gelmeyecekse, ben tereddütsüz Ankaralılardır derim. Kendi memleketim olduğu için mi? Hayır, ama uzun seneler Ankara’da yaşamak, okumak bana Ankaralıların gezgin kültürünü daha iyi tanıma fırsatı verdi.

AYVALIK, BODRUM, MARMARiS’i, KÜLTÜR ROTALARINI İLK ANKARALILAR KEŞFETTİ.

Ayvalık, Bodrum, Marmaris ve Kültür Rotaları bugün popüler olan onlarca tatil yöreleri henüz köyken, bilinmezken, nüfusları, haneleri, otelleri parmakla sayılırken Ankaralılar bu bölgeleri keşfetti, geliştirdi ve turizme kazandırdı.

İstanbullunun yakınında Kumburgaz’ı, Silivri’si, Şile’si, İzmir’in Urla’sı, Çeşme’si, Foça’sı varken, dört 4 tarafı kara parçalarıyla bezenmiş Ankaralı, denize çıkış yolları aradı. 1960’lı yıllarda, Akçakoca ile başlayan bu deneyim, Ayvalık, ardından Bodrum ve Marmaris’in keşfiyle devam etti. Kültür turlarının popüler hale gelmesi, yeni ören yerlerinin, Rota’ların turizme kazandırılmasında Ankaralıların büyük katkısı vardır.

Elbette Ankara, nüfus ve gelir seviyesi olarak, İstanbul ve İzmir kadar gelişmiş değildir. Memur şehridir, Asker şehridir başkentimiz. Ancak, kıt bütçelerine rağmen Ankaralılar, hepimizden bir tık daha fazla gezgin, daha araştırmacı, kültürlü kişilikleri ile keşfetmeye, yeni yerler görmeye, tanımaya açıklar. Bu sayede Türkiye’de iç turizmin, Kültür Turizminin gelişmesine çok büyük katkılarda bulundular.

Ankara’da zamanla turizm o kadar gelişti ki, son 20 yılda yurtdışına uçaklar, Charter’lar direkt uçuş yapmaya başladılar. Yeşil pasaportlu, yani vize sorunu olmayan gezgin sayısı tüm illerimizden fazla olan Ankaralılar, turizmcilerin kurtarıcı müşterileri oldular.

Tek eksiği vardı Ankaramızın. Hak ettiği büyük, özgün ve kaliteli uluslararası bir Turizm Fuarı. İşte o günler de geldi. Artık, Turizmimize yön veren, ilklerin, kaşiflerin, gezginlerin kenti Ankara’da büyük bir fuar organizasyonu var: Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı.

Son birkaç yıldır faaliyette olan Fuar, bu sene en yüksek katılımcı sayısına ulaşarak sadece Ankaralılara değil, Tüm Gezginlere, Seyahat acentalarına, Otellere ve Rehberlere hitap eder ve dünyadaki Turizm Fuarları ile yarışır hale geldi.

GEZGİN ŞEHRİ ANKARAMIZA HAYIRLI OLSUN.