Turizmciler Bayramda Köprü istiyor!

Bayram Tatilleri, Turizmcilerin, Otelcilerin özlemle beklediği ve en çok kazanç sağladığı dönemlerdir.

Ülkemizde Bayram Tatilleri hafta içine gelirse bazen Bakanlar Kurulu kararı ile hafta sonu tatili ile birleştirilerek 9 güne çıkartılabilmektedir.

Biz buna “Köprü Yapmak” diyoruz.

Türkiye’de bu durum Turizmciler için adeta “kumar” haline dönüşmektedir. Çünkü bu belirsizlik Turizmcilere çok büyük kayıplar getirmektedir.

Nasıl mı? 

Tatil 9 güne çıkacak diye düşünerek, riske girip Uçak ve Otellerde 9 güne yer alırlar ve tatil 9 güne çıkmazsa? Paralar çöpe gidecek.

Tatil 9 güne çıkmayacak diye düşünerek riske girmezler ama tatil 9 güne çıkarsa, bu kez bayramda nal toplayacaklar. Yani yatırdıkları paralar boşa gidecek.

İşte bugünlerde Turizmciler yine bir kumar arefesindeler.

KÖPRÜ VAR MI YOK MU?  BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI OLMAYACAK MI?

Turizmcilerin yarısı riske girip 9 güne göre yurtiçi ve yurtdışı turları için Otel, Uçak paralarını ödediler bile. Diğer yarısı ise 4 gece için ödeme yaptılar. Her iki durumda da yatırılan paraların yarısı boşa gidecek. Memleketin paraları bunlar.

Peki, Tur Operatörleri ne istiyor? 

Önce, diğer ülkelerde “KÖPRÜ” nasıl uygulanıyor ona bakalım;

Örneğin; İtalya ve İspanya’da, eğer bayramlar hafta içine geliyorsa, 9 güne çıkması yani köprü kurulması için 2,5 gün eklemek gerekiyor. Ama 3 gün gerekiyorsa, eklemiyorlar. Böylece Turizmciler 10 sene sonrasını bile görüp yatırım yapmaları mümkün olabiliyor.

Artık bu Yasayla mı, Kararname ile mi sabitlenir bilinmez ama önceden bilinmesinin ülke turizmine katkısı olacağı aşikar.

Kısaca özetlersek TURiZMCiLER KÖPRÜ iSTiYOR! En azından “Köprü” var mı yok mu önceden bilmek istiyor