Turizm acil çıkış planı

Biz turizmciler çok krizler gördük ama bugünkü gibi “hepsi bir arada” paketine pek rastlamadık. Komşularda savaşlar, memlekette hendekler, IŞİD bombaları, uçak krizi…
Turizm bu. Kriz sadece bizi vurmuyor. Başta Gıda ve Tekstil olmak üzere 32 sektöre de sekte vuruyor. Moraller bozuk mu? Evet. Çare var mı? Elbette var. Her şer‘de bir hayır, her inişin bir çıkışı vardır. Bakarsınız her şey yolunda giderken onlarca yıldır Turizmde yastık altı yaptıklarımızı hatırlar ve uygularız.
Örneğin;
– Seyahat acentalarını KOBİ kapsamına alıp, getirdikleri dövizi ihracat kapsamına alabiliriz
– Uluslararası Otel zincirlerine özel teşvik ile otel mülkü sahibi olmalarını sağlayarak onların da ellerini taşın altına sokmalarını sağlayabiliriz
– Senede 2 Milyar dolara yakın girdi ve 50.000 kişiye iş istihdamı sağlayabilecek olan Kumarhanelerin yabancı turistlere açılmasını ele alabiliriz.
– Sömestre ve Yaz tatillerinin bölgelere göre ayrılmasını böylece iç turizmi %25-30 canlandırmayı,
– Sayıları 3,5 milyonu bulan yazlıkları ve 10 milyona yakın yazlıkçıları turizme kazandırmayı tartışabiliriz.
– Epcot Center’a katılmalıyız.
Amerika’nın Orlando şehrinde 106 ülkenin katılımcı olduğu, 365 gün açık olan, günde 50-70 bin kişinin gezdiği bu dünyanın en büyük fuarına katılarak Turizm profesyonellerine hem Türkiye’yi hem de Türk ürünlerini tanıtmalıyız.
– Türkiye tanıtım bütçesi profesyonellere verilmeli
130 milyon euro tanıtım bütçesini atanmışlara, tanınmışlara bırakırsak Bilboard’umuzu Paris’in getto’sunda, TV reklamını sabah 03:00 de porno film arasında görür veya 2 yabancının katıldığı Savarona tekne partisi için 3 milyon euro verip’yı tanıtım konseyi üyeleri ve sosyeteyi Business Class ile MonteCarlo’da ağırlarız. Oysa tanıtım bizlere bırakılsa, bu bütçe ile Mısır’ın yaptığı gibi ünlü romancılara Kitaplar, Senaryolar yazdırılır, Fimlere, Kliplere sponsor olabilirdik.
– Türkiye Turizm fuarlarına bölgesel katılmalıdır.
Sorsak; Marbella, PhiPhi, KotaKinabalu, Bali, Koh Samui, Langkawi, Las Palmas, İbiza, Cebu, Cote d’azur, Zanzibar, Cancun, Galapagos hangi ülkededir diye, kaç kişi hepsini bilir? Bu turizm beldelerinin hepsi, uluslar arası turizm fuarlarına kendi ülke standlarından bağımsız girerler. Zanzibar’a giden turist kendisini Tanzanya, Bali’ye giden Endonezya, Cebu’ya giden Filipinler’e Marbella’ya giden İspanya’ya gitti saymaz. Ancak gemiyle Kuşadası’na 2 saat uğrayan Turist; kendisini Türkiye’ye gitti sayar. Bölgesel tanıtım şart!
– BASIN;
Bundan 5 sene önce patlak veren Kuş gribi vakası en çok nerede görüldü? Hiç uğraşmayın, söyleyelim. Hollanda’da. Evet Hollanda. Çünkü bu ülke kuşların göç yolu üzerinde ve nüfusa oranla dünyada kuş gribinin en çok görüldüğü ülke. Ama duymadınız. Peki 11 Eylül’de ölen 30.000 kişiden, Paris, Londra, Madrid saldırılarından kaç tane ceset resmi hatırlıyoruz? Biz de bir basın mensubu ve turizmci olarak asla SANSÜR demiyoruz ama teröre de hizmet etmek istemiyoruz.
– THY’nin 14 milyon Transit yabancı müşterisini hangi cazip tekliflerle Türkiye’de 3-5 gece konaklatırız? Aynı konumdaki Emirates sayesinde Dubai’de yapılan 6 milyon konaklamayı incelemeliyiz.