TAKSiCiLER ve REHBERLER BiRBiRLERiNE BENZERLER…

TAKSiCiLER ve REHBERLER BiRBiRLERiNE BENZERLER…
Çoğu ülkede, Taksi Şoförleri ve Turist rehberleri Turistlerin ilk karşılaştıkları insanlardır. Onlar ülkenin yüzü hatta aynasıdırlar. Bu nedenle çok önemli misyonları vardır. Ancak hal ve davranışlarıyla memleketi doğru mu temsil ederler, bir bakalım. Hem de benzer yönleriyle;

Bir ülke düşünün ki, azınlık da olsa, bazı Taksi Şoförleri ve Turist rehberleri için genel yorumlar şöyledir;

İkisi de, piyasanın 3-4 katı ihtiyaç olmasına rağmen daha fazla Rehber, daha fazla Taksi istemezler. Bir şekilde engellerler. İstemezler ki rahatça aşağıda belirtilen keyfi davranışlarda bulunabilsinler.

İkisi de odalarının veya Bakanlığın tespit ettiği taban fiyatların 2-3 katı fiyat isteyebilirler.

İkisi de yurtdışında yayınlanan bazı kitaplarda DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER sınıfında en üst sıradadırlar. Namları Japonya’dan Avrupa’ya, Arap ülkelerinden Güney Amerika’ya kadar yayılmıştır.

İkisi de daha çıkış noktasından itibaren Taksimetre veya  Yevmiyeyi başlatırlar.

İkisi de müşteri ve gideceği yerleri seçerler.

İkisi için de, müşteri hangi ülkeden, kaç kişi, nereye gidecek, çok önemlidir. Hem paralı müşteri olsun hem sorunsuz yerlere gidilsin isterler.

İkisi de Yerli müşteri almak istemezler, mecbur kalıp kabul ederlerse de Yerli müşterileri hor görürler, azarlar.

İkisi de fiş, fatura, dolayısıyla vergi vermek istemez.

İkisi de ekstra para, yani hak ettiğinden fazla para, bahşiş veya komisyon kazanmazsa, yerli yabancı tüm müşterilerine kötü davranır.

İkisi de kılığı kıyafetine dikkat etmez. Bir karış sakalla müşterisinin karşısına çıkan da var, alkol alıp çıkan da. Aralarında saçını taramaya üşenenler hatta yıkanmayanları bile bulunur.

İkisi de kendi çıkarları için siyasileri çok iyi kullanırlar.

Not: Kendim de Rehber kökenli bir kişi olarak işini düzgün yapan, büyük bir çoğunluk olan Taksi şoförleri ve Turist Rehberlerini tenzih ederim. Onlara saygımız, hürmetimiz sonsuzdur.

Saygılarımla