Şişme ürün 3000 euro, yanında Patagonya Turu hediye

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanun’u çıktı çıkmasına ama bu kanun biz Turizmciler için dünyada eşi benzeri olmayan özelliklere sahip.

Nedeni; Tüketicinin CAYMA hakları.

Tüketici kredi kartı ile yaptığı ödemelerde tura 1 hafta kala koşulsuz cayma hakkına sahiptir.  Turların %90’ı kredi kartı ile ödendiğine göre hemen hepsini kapsıyor. Okuyalım bakalım neler olacak.;

Diyelim Konya-Seb- Arus turu hazırlıyorsunuz. Uçak, Otel, Giriş Biletleri, Rehber, Alan ve Şehir turu transferleri gerekli. Başta THY olmak üzere promosyon biletleri “non-refundable” yani iadesi mümkün olmayan uçak biletlerdir. Ve dünyada ki tüm turizmciler bu biletleri kullanır. Ben müşterime aylar öncesinden bu biletlerden alacağım. Otelim, Transferim ve Tören biletleri için yüzlerce lira ödeyeceğim. Eee? Bir hafta kala müşterim cayacak. Turu iptal edecek. Ben de müşteriye TÜM PARASINI İADE EDECEĞİM.

Peki bırakın diğer havayollarını,  devletimin THY’si bana paramı iade edecek mi? HAYIR. Bırakın iadeyi, son dakika yeni müşteri bulsam, isim bile değiştirmez.

Yurtdışına turlara bakalım; 3000 euro’luk “Patagonya Turu” sattınız. 200, 300 TL kişi başı para kazandınız. Müşteri tura bir hafta kala turu iptal etti. Haydiii; Tüm para iade.

Peki sen bir hafta kala bu tur için aldığın iç hatlar dahil 8-10 uçuşlu non-refundable uçak biletlerini iade edebilir misin? HAYIR. 10 yerde ayrı ayrı rezervasyon yaptığın yurtdışı otelleri iade edebilir misin? HAYIR. Yani, 300 TL para kazanacaksın diye 9.000 TL iade edeceksin… Oldu..!

Bitmedi; Diyelim uçak gecikti ve ilk gün şehir turunda görülmesi gereken “bir” yer görülmedi. Madde 7 der ki; Paket tur düzenleyicisinin, tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edildiğinde tüketici sözleşmeden dönebilir. Yapılmış olan ödemelerin sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren tüketiciye derhal iade edilmesi zorunludur. Yani ilk günden itibaren parası iade.

8. madde der ki; Tüketici boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edebilir.

6502 Sayılı yasada bizlere böyle bir muamele layık görülürken 4. maddenin 6. fıkrasında CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER‘in bazıları şöyle sıralanmış.

– DVD, VCD, CD ve kasetler, Taşınabilir bilgisayarlar

– Hava ile şişirilen gereçler (şişme yatak, şişme koltuk, deniz botu, can simidi v.s.)

– İç giyim ürünleri (iç çamaşırı, don, sütyen, korse, çorap, terlik, bandaj v.b)

– Satın alınan ürün yanında hediye verilen yan ürünlerin iadesi ve değişimi mümkün değildir

Don’u anladık ama tekrar rafa konması, tekrar satılması mümkün olan bilgisayar “cayma hakkı kullanılamayacak” ürünlere girerken o gün kullanılmaz ise bir işe yaramayan, ekonomik değeri sıfırlanan, stoğu olmayan uçak koltuğu, otel yatağı, bilet, nasıl bu sınıfa girmez anlamak mümkün değil.

Hani derler ya adamı zorla kötülüğe sürüklüyorlar diye. Ne yapmamız isteniyor? Cayma hakkı kullanılamayacak diye bir şişme ürünün yanında hediye olarak “tur mu” hediye edelim?. Şişme ürün fiyatı 3000 euro. Yanında 15 gün “Patagonya Turu” hediyesi.

Nasıl olsa şişme ürünü iade edemezler 🙂

Not: Bu kanun çıkarken siz neredeydiniz diyenlere: Ben hep buradaydım. Çocuğu elimize verdiklerinde gördüm. Hani bana bu kanuna bir madde daha ekle deseler “gel bi’ de öp bari”  diyeceğim ama “dilim bi’ kez yandı gari”