ŞİRKETİNİZ KAÇ PARA EDER?

ŞİRKETİNİZ KAÇ PARA EDER?
Her ticaret erbabı, binbir emekle, zorluklarla, yokluklarla baş ederek belirli bir noktaya getirdiği şirketini evlatlarına devretmek ister. İster ki, onlar aile şirketini devam ettirsin, şirketi kurarken kendisinin çektiği zorlukları çekmesin, sektörde adım adım, basamak basamak, düşe kalka geldiği yerden onlar zahmetsizce devam etsin.
Ama hayat bizim istediğimiz gibi devam etmiyor. Çocuklarımız, okudukları branşlarda, kendi istedikleri işi yapmak istiyorlar. Kimisi, babasının çektiği inişli çıkışlı yollardan gözü korkuyor, risk almak ticaret yapmak istemiyor. Yani, az aşım ağrısız başım, alırım maaşımı, 6 da işten çıkar, haftasonumu, tatilimi bilirim diyor.

ÇOCUKLAR DA HAKLI.
Onlar da haklı. Bu durumda iş sahibi, bunca birikime, sermayeye, müşteri portföyüne sahip şirketini kapatmak yerine satmayı düşünüyor. Eline geçeceği para da onun emeklilik günlerine bir destek olacaktır. Bu nedenle kurup büyüttüğü şirketinin değerini merak ediyor.
Şirket değerlerine ulaşabilmek için profesyonel firmalar vardır. Onlar, orta büyüklükte şirketler için 5.000 dolardan başlayan maliyetlerle değerlendirme yaparlar. Bu firmaların bazıları uluslararası düzeyde olup, değerlendirme sonrası şirketi yabancı alıcı firmalara, fonlara, yatırımcılara, bankalara pazarlarlar. Satış gerçekleşirse, bu değerlendirme şirketleri %10’a varan komisyon alırlar.

3 ŞİRKETİMİ SATTIM
Ben 3 şirket sattım. İkisi seyahat acentası – Prontotour, Baracudatour. Diğeri emlak şirketi – Pronto Emlak. Seyahat acentam Baracudatour için bu değerlendirme firmalarından biri ile makul bir rakama anlaştım. Dolar bazında bir satış rakamı tespit ettiler. Uluslararası fonların, yatırımcıların görebileceği mecralarda şirketimi satışa çıkardılar. Aynı hafta ilk gelen teklifle masaya oturdum ve şirketimi Venezuella’lı bir yatırımcıya, onun teklif ettiği meblağa sattım. Ben 3 kuruş para alırken satın alan yabancı şirket 700 milyon doları Türkiye’ye getirip IRAK Havayollarını 79 uçağı ile birlikte Baracudatour adına satın aldı 🙂

PARA ÖDEMEDEN ŞİRKETİNİZİN DEĞERİNİ BULABİLİRSİNİZ.
Bu mümkün. Hatta tecrübeme göre, 5 kuruş değerlendirme ücreti ödemeden şirketinizin değerini aşağı yukarı bulabilirsiniz. Öyle haftalar, aylar süren son 15-20 senenin mali verileri, cirosu, borçları, alacakları, kredileri, banka detayları vs incelenmesine gerek yok.
Nasıl mı? Tek cümle; Son sene cirosunun %20’si + şirketin malvarlığı.
İsterseniz ölçüm yaptırın, yuvarlak hesap, size bu rakamı çıkartacaklardır. Örneğin; diyelim ki, son sene cironuz 20 milyon TL. Şirketinizi 4 milyona satabilirsiniz. Borç alacak durumu dengeliyse, şirketinize ait mal varlığı yani araba, ürün, gayrimenkul ve bankadaki parası satış rakamının üzerine eklenir.
Hayırlı satışlar…

Cem Polatoğlu