SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ (13.madde)

Seyahat özgürlüğü  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 13. maddesidir ve en temel insan hakkıdır. Bu madde der ki;

– Herkesin, bir devletin toprakları üzerinde serbestçe dolaşma ve oturma hakkı vardır.
– Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle ve hakim kararına bağlı olarak sınırlandırabilir.

Yani, 15 TL’lık “yurt dışı çıkış harcı” bile seyahat özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Ama rakam küçük olduğu için kimse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmayı düşünmez.

Ancak bugünlerde olduğu gibi; Turizmden anlamayan Konaklamacıya (Otelci) Turizmi sorarsanız hazret; “YURTDIŞI ÇIKIŞLAR KISITLANSIN” buyurur.

Yine Turizmden anlamayan esnafı muhatap alırsanız; “YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI ARTTIRILSIN” der.

Bu kez Turizmin kıyısından köşesinden geçmeyen Banka Genel Müdürüne sormuşlar; “TÜRK TURİSTTEN 200 DOLAR ALALIM AMA BİZ İŞ ADAMLARI 15 TL’Yİ DAHİ ÖDEMEYELİM” demiş.

Biz sizin Halınızı, odanızı kaça satacağınıza, Krediyi kaçtan vereceğinize karışıyor muyuz?

Hadi şimdi dağılın. Sen “Konaklamacılık” yap, sen “Hediyelik Eşya” sat, sen de “Bankacılık yap” ve lütfen Turizme bulaşmayın.

Bilmeyenlere de açıklayalım.

TURİZM BİR ALIŞ VERİŞTİR.

Yani, Buradan Roma’ya, Madrid’e, Amsterdam’a yolcu göndermezseniz oradan gelen yolcunun uçak maliyeti 2 katına çıkar. O fiyatlarla uçmak istemeyenler artınca da gelişler de kesilir ve seferler azalır, iptal edilir. Örnek mi? İSPANYA – İBERİA HAVAYOLLARI TÜRKİYE UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ. Çünkü Türkiye’den gidişler de azaldı…

Ayrıca Türklerin yurtdışına gitmesinin 1001 faydası var. Neye mi?

Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan Antep’te küçük bir imalatçı iken kendisini Verona’da Ayakkabı Fabrikasına götürmüştüm. Detaya girmeyelim, Gözlemi kuvvetli olan Mehmet bey bir-iki fuar derken işin sırrını, sonra kalitesini kaparak bir dünya devi haline geldi. Dünya Göz Hastaneleri’nin sahibi Eray Kapıcıoğlu gibi yüzlerce müşterim ilk Turist olarak yurtdışına çıkıp, gözlemlerinden sonra, Fuarlar, yeni makinalar vs derken ihracat şampiyonu oldular.

Bunun dışında Turist Türkler gerek davranışları, giyimi kuşamları ile Avrupa’da yerleşik ve yanlış Türk imajını değiştirdiler.

Kurulan arkadaşlıklar Türkiye’ye Dostluk ve Turist olarak döndü.

İşte bu alışverişi bilmeyen ve Turizmci olmayan yasakçı konaklamacı, esnaf, bankacı dostlar Türkiye’den çıkışlar kısıtlanırsa otellerinin dolacağını sanıyorlar. Oysa Otelinin %90’ını dolduran Avrupa turistinin artık hiç gelemeyeceğini düşünemiyorlar.