OTELLER DOLDU, VİLLA TURİZMİ PATLADI

Turizm iyi gidiyor, oteller şimdiden doldu, geriye kalan bir kaç oda fiyatlar açısından el yakıyor. Bu durumda yabancı Turist Türkiye’ye gelmeden internetten Villa kiralamaya başladı. Kimden? Sokak emlakçısından. Sonra? Sonra şikayetler gelmeye başladı.

Neler bunlar;

– Bana aylık 1200 euro dedi, geldikten sonra 1200 euro daha istedi,

– Fotoğraflarda gördüğüm villa ile beni götürdüğü villa aynı değil, Dağ başında, evde her şey var yazıyordu, tabak bile yok.

– Villa Denize 50 metre yazıyor ama denize en az bir kilometre mesafe var,

– Kaldığım ev güvenli değil, Böcekli, Hijyen değil,

– Bana tüm faturalar içinde dendi, şimdi ek faturalar çıkarttılar. Parayı ödemezsem diye eşyama el koydular.

– Bana bağırıyor kötü davranıyor, yabancı dil de bilmiyor. Derdimi anlatamıyorum.

Şikayetler böyle uzayıp gider.

Peki, Bu turistlerin poliste kaydı var mı? YOK, Ayıplı hizmet karşısında bir güvenceleri var mı? YOK. Yarın başlarına bir iş gelse kimin ne haberi olacak? Hiç kimsenin. Devlet bu ticaretin vergisini alıyor mu? HAYIR! Emlakçı, Ev sahibi Turisti dolandırsa turistin bir güvencesi var mı? YOK!, Şikayet edeceği resmi bir merci var mı? HAYIR! Güvenli olsun olmasın, hijyen olsun olmasın emlakçı her yerde ve koşulda turiste ev kiralayabiliyor mu? EVET!

Peki ,nedir bunun çaresi, kontrolü?

Burada Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Villa Kiralamayı en yaygın yapan ülkeler İtalya, İspanya ve Fransa bu konuda neler yapıyor ona bakalım.

– Öncelikle, siz turiste evinizi kiralamak istiyorsanız, ev sahibi olarak bölgenize bağlı Turizm Otoritesinden (Bizdeki karşılığı Turizm İl Müdürlükleri olabilir) yeterlilik sertifikası almanız lazım. Bir yetkili gelip evinizin bir Turiste kiralanması için gerekli koşullara sahip olup olmadığını kontrol edecek. Uygun görürse evinize bu sertifikayı verecek. Siz de görülebilir bir yere, Turistin konakladığı müddetçe bu sertifikayı asacaksınız. Herhangi bir itilaf durumunda Turist sertifikada belirtilen iletişim detaylarından gerekli müracaatı veya şikayeti kendi dilinden yapabilecek.

– Evinizi siz direkt kiralaya biliyorsanız siz, yoksa Turiste ev kiralama sertifikasına sahip bir emlakçı veya seyahat acentası aracılığı ile evinizi kiraya verebilirsiniz. Seyahat Acentaları zaten TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı kontrolünde işletmelerdir. Ancak bir emlakçının Turiste hitap edebilmesinin, ev kiralayabilmesinin bir takım kuralları vardır. Kusurlu hizmet verdiğinde ise cezai yaptırımları… Bu nedenle onlar da belirli bir teminat ve şartlar karşılığında İl Turizm Müdürlüklerinden Turizm Sertifikalarını alırlar. Aranan şartların başında yabancı dil, nihai ücretin web sitesinde belirtilmesi, web’de belirtilmeyen herhangi bir ekstra ücretin tahsil edilmemesi, web sitesinin aldatıcı Fotoğraf ve Bilgi içermemesi ve turiste davranış biçimleri vs. gelir.

Bu düzenlemenin sezon başlamadan yapılması dileği ile…

Sevgilerimizle

Cem Polatoğlu
Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü
0532 214 6136