NEDEN SAĞ YUMRUK ?

NEDEN SAĞ YUMRUK ?

Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta “moda” olduğu üzere Küba Devrim Meydanında çektirdiğim bir fotoğrafımı paylaştım. Altına da “Küba’ya gidip böyle fotoğraf paylaşmayana kız vermiyorlar” dedim ki, böyle bir olaya şahidim, doğrudur. Eski tüfek bir ağabeyim, Küba’ya gidip sadece turistik gezi yapan ve ne devrim meydanında, ne müzesinde ne de devrime ait bayrakla, posterle tek bir fotoğrafı bulunmayan delikanlıya “Bundan bir cacık olmaz..!” diyerek kızını vermemişti.  Bana da, sağ yumruğumu havaya kaldırdığım için “alt yapısız” yaftasını yapıştıranlar çıktı.

Konumuza dönelim; Soru, Kitlesel siyasi eylem ve gösterilerde göğe doğru yükselen sıkılı yumruk için hangi el uygundur? Buna cevap; Eğer “Solcuysanız sol yumruk, sağcıysanız sağ yumruk havaya kalkar” olabilir ama benim için uygun olan her zaman sağ yumruk.

Neden mi?

Tarihçesi şöyle; İnsanoğlu için ilk ve en ilkel silahlardan biri yumruktur. Özellikle kuvvetli olan “sağ yumruk”. Bu, aynı zamanda etkili bir savunma ve saldırı aracıdır. Toplumsal yaşam geliştikçe, insanlık sınıfsal eşitsizlikler ve mücadelelerle tanıştıkça, yumruğun ifadesi de farklılaşmıştır. Güç, kararlılık, irade, birlik, dayanışma ve kolektivizmle birlikte yumruk, doğal olarak ezilenlerin, emekçilerin benimsediği bir sembol haline geliyor. Bu sembol, özellikle Komünist Enternasyonal üyesi partiler tarafından pratiğe sokuluyor. Ve hatta Alman Komünist Partisi’nin eylemlerinde rastlanan havaya kalkan yumruk hep “sağ yumruk” oluyor.

1933’te Hitler faşizminin iktidara gelmesiyle birlikte “Nazi selamı” da sağ elin havaya kalkmasıyla oluştu. Kısaca Faşistler de selam için sağ ellerini kullandılar. Bunun da bir mantığı vardı. Çünkü, gücümüzü, kararlılığımızı, irademizi, birlik ve dayanışma kültürümüzü, kolektivizmi daha çok kullandığımız, daha kuvvetli olan sağ elimizle ifade ederiz. Birine “Gününü göstermek” istediğimizde de…

NO PASARAN..! (Geçit Yok..!)

Almanya’dan sonra faşizmin hüküm sürdüğü İspanya’da da efsane komünist kadın lider Dolores İbarruri, “No Pasaran” diyerek haykırıp, sağ yumruğunu sıkıp havaya kaldırıyordu. Komünistlerin, komünist partilerin sembolüydü havaya kalkan sağ yumruk. Daha sonra komünist partilere muhalif bazı gruplar, kendilerini faşistlerden ayırmak için sağ değil de sol yumruklarını havaya kaldırmaya başladılar. Yani çok daha sonra, çok daha yeni.

Bence “Ne önemi var” demeyin. Madem önemsiyor ve yumruk kaldıracaksınız, o halde doğrusunu yaparak, kuvvetli olan bitirici sağ yumruğunuzu haksızlığa, ayırımcılığa, sömürüye, kapitalizme vuruyormuşcasına kaldıracaksınız…!

Not: Fidel hep sağ yumruğunu kaldırırdı. Raul ve Chavez de.

Sevgilerimizle
Cem Polatoğlu