KiM BU 3 GECE 100.000 TL’LIK OTELDE KALANLAR?

3 gece Uludağ yılbaşı balosu dahil 100.000 TL.
3 gece Kıbrıs, Megastar yılbaşı konseri dahil 150.000 TL.
Yazmış bana haklı bir isyanla; “Utanmıyor musunuz bu fiyata ilan çıkmaya”.

Valla evet, utanıyorum. Ben de bu rakamları veremiyorum ama ne yapalım? Turizm bizim ekmek kapımız. Taş mı yiyelim? Ayrıca alan var ki satılıyor. Biz satmasak ekonomi düzelecek mi? Hiç olmazsa bu şekilde zenginin parası, biz acentacılardan, garsonuna, aşçısından, temizlikçisine, otelcisine kadar birçok emekçiye ve esnafa gelir kapısı oluyor.

ELLERE YUMURTA BiZE PiRAMiT..!
Çoğu ülkelerde gelir dağılımı Yumurta şeklide bir grafik çizer. Yani onlarda da bir %10-20 üst düzey harcama kapasitesine sahip bir kitle vardır. Ama orta gelir; %30’dan %80-90’a kadar geniş bir “göbek” çizer. Tekrar azalarak yumurta şeklinde, %10-20 alt gelir grubuna dağılır. Gelişmiş ülkelerde bu son %10-20; ya az kazanan göçmenlerdir, ya vasıfsız işçilerdir veya eğitim seviyesinin düşük olması nedeniyle daimi işi olmayan kişilerdir.
Peki, bizde bu eğri, bu grafik nasıldır? Piramit gibidir. Yani tepedeki ilk %10-20 sipsivridir. Avrupa standartlarında gelirleri vardır. Geri kalanlar, genişleyerek Piramit’i tamamlarlar. Geniş kitle, işte bu Piramit’in tabanıdır. Ya da başka bir tabirle altta kalan kitle, eğitimli de olsa, vasıflı da olsa ezilenlerdir.

Bu ülkede 85 milyon Türk vatandaşı, içinde yaşayan zengin-fakir yabancılarla 95-100 milyon kişi yaşar. Bahse konu olan, Piramit’in tepesindeki rahat ve refah içerisinde yaşayanlar ise; 10, maksimum 20 milyon kişidir. Bu 20 milyon zengin kesim de Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. (Bakınız resim). Yani, kim bunlar, böyle gezenler, kim bu restoranları, kafeleri dolduranlar, yeni araba alanlar dediklerimiz; işte bu Piramit’in tepesinde kalan, 22 Avrupa ülkesinden daha kalabalık olan 20 milyonluk bir kitledir.

ADRES YANLIŞ..!
Bu nedenle, 100.000 TL’ya ilan çıktım diye bana kızan değerli kardeşim; Kızmakta haklısın ama adresin yanlış..!
Sevgiyle kal.

Cem Polatoğlu.