KAÇAK İÇKİ İNSANI, KAÇAK REHBER TURİZMİ ÖLDÜRÜR!

KAÇAK İÇKİ İNSANI, KAÇAK REHBER TURİZMİ ÖLDÜRÜR!

TÜRKÇENİN TÜRKÇESİ İSE;

PAHALI İÇKİ KAÇAK İÇKİYE, PAHALI REHBER DE KAÇAK REHBERLİĞE VE ACENTACILIĞA YOL AÇAR.

Adam Ortaköy’de Mecidiye Cami’sine Ayasofya, Dolmabahçe Sarayında “Atatürk altın hamamda süt banyosu yapıyordu” diyor. Araştırıyorsun; Rehber de, Acenta da kaçak!. Almış bir arkadaşının belge numarasını, tur yapıyor.

Bugün İstanbul’daki turist gruplarının yarısı böyle. Peki çuvaldızı kendimize batıralım; Örneğin, arkadaşına belgesini veren, kiralayan Acentaya ne tür bir işlem yapılacak? Yapma bir daha hmmm denilerek kulağı mı çekilecek yoksa direkt kulak mı kesilecek, bir kez daha yaparsa belgesi iptal mi edilecek? Hep beraber göreceğiz.

Rehber odalarının ise Rehbere yaptırımı, yani yapacağı bir şey yok, çünkü sözde Rehber, kokart sahibi olmayı bırakın, Türk değil.

Bakış açımızı değiştirelim. Eylül’de bana Sırpça rehber gerekti. O tarihte günlük 1.500 TL’ye hatır-a binaen rehber buldum. Yani yaklaşık 200 dolara. Sorunca, “talep meselesi” diyorlar. Bu durumda acenta da diyor ki, talep yokken de taban fiyatın bir hükmü olmamalı. Ayıca madem Arz az, talep çok, neden daha sık rehberlik kursu açılmıyor?

Gelelim çuvaldıza. Acentalar ve Rehberler ne yapmalı?

Acentalar; 1) Bu kadar çok açentayı piyasa kaldırmıyor. 2) Pandemi ve ekonomik kriz zaten acentaları vurdu, maliyet hesabında zorlanıyorlar. Bazı acentalar ya pazarlık yaparak daha ucuza rehber çalıştırma yoluna gidiyorlar veya biletsiz destinasyonlarda kaçak rehber kullanıyorlar. 3) THY acentaların en büyük rakibi. Daha ucuza bilet satıyor. Büyük tur operatörlerinin acentalarına layık gördüğü %5 komisyon ile bir şirketi döndürmek mümkün değil.

Çare;

–      Artık acenta açılmasına sınır getirilsin. Türsab belgelerden kar etmek istiyorsa, alım-satımda her iki taraftan %10 alsın.

–      Bilet hizmet bedelini artırması ve acentalardan daha ucuza bilet satmaması için THY ile masaya oturmalı. Gerekirse THY Boykot edilmeli.

–      Büyük Tur Operatörlerini bir araya getirip, minimum satış komisyonu kademeli olarak önce %10 daha sonra %15’e çıkarılmalı. (2 sene önce bunu başarmak üzereydik)

Rehberlik;

–      Rehberlik Taban Fiyatları sabit olmamalı.

–      Yerli müşteri veya Bölgesel Rehberlik ücretleri farklı fiyatlar içermelidir. Ne yazık ki yüksek rehberlik maliyeti kaçak rehberliğe, bu ve bunun gibi nedenlerle yükselen tur fiyatları, kaçak turlara neden olmaktadır.

–      Rehber odalarının yetkileri artırılmalı, denetimlerde emniyet güçleri bulunmalıdır. Nasıl kaçak dişçi, doktor yakalandığında anında gözaltına alınıyorsa, Vatan hainliği sayılabilecek kadar vahim olan, ülkemizi yanlış tanıtan kaçak rehberler de olay yerinde gözaltına alınmalıdır.

Aynı gemide olan bizler, daha emniyetli sularda seyretmek için birbirimize zorlayıcı değil kucaklayıcı olmalıyız.

Bol kazançlı günlere…

Saygılarımla