JAKARTA – Endonezya

Dünyanın en çok nüfusa sahip  4.ülkesi. En büyük Müslüman ülke. Şeriat kanunları geçerli…

Bir çoğunuz bu makaleyi okumaktan, Endonezya’ya gitmekten vazgeçti bile… Ama herşey “duyulduğu” gibi değil. Evet, Yüzde 85 Müslümanların yaşadığı  bu ülkede, ancak bazı şeyler sadece kitapta  kalmış. Kimse kimsenin hayat tarzını sorgulamıyor. Her yerde içki satışı serbest ve içilebilir. Müslüman nüfusun ardından geri kalan Budist, Hindu, Hristiyan artık ne varsa kendi inançlarını istedikleri gibi yaşayabiliyorlar. Elbette şehrin her azınlığa özgü, kendi dini ve adetlerini rahatlıkla yaşayabileceği gettoları var.  Ancak ortak yaşam alanlarında herkes birbirine son derece saygılı.

Çok büyük bir cami yapmışlar. İstiklal Camii. Ama hani nasıl derler, “huşu” eksik sanki. Tüm camiler gibi girişte ayakkabı çıkartılıyor. Ancak hemen halıya değil de mermer üzerine basarak yüz metre cami içine kadar yürünüyor. Resimlerden de görüleceği üzere cami 5 katlı içi boş bir apartmanı andırıyor.

Daha önceki gidişlerimde de sokaktaki Endonezyalının Türklere sempatileri vardı. Müslüman bir ülkeden gelmemiz, Beyaz bir ırk olmamız ve Avrupalı duruşumuz onları Türklere hayran bırakan ögelerimizdi. Ancak bu kez işin boyutu değişmiş. Türk dizileri başlayınca her gördükleri Türk’e Hollywood yıldızı muamelesi yapıyorlar. Öğrenciler hep birlikte veya tek tek Selfie çektirmek istiyorlar. Konuşmak, sarılmak, öpmek istiyorlar. Burada her Türk kadınının adı Elif, Erkeğinin adı Onur.

Tabi her ülkede olduğu gibi Taksi Şoförü terörü Endonezyada da var. Taksiler şirketlerine göre ayrılıyorlar. En güvenilir şirket “BlueBird” mavi renkli taksiler. Çünkü hepsinde taksimetre var. Ama açmak istemedikleri oluyor. Zorla açtırırsanız da Jakarta turu fiyata dahil oluyor. Bu nedenle Taksiye binmeden önce bir yerliye veya resepsiyona gideceğiniz bölgeye Taksi kaç para yazar sormakta fayda var. Not: Asla otelin çağırdığı özel taksilere de binmeyin. En az 5 katı hesap ödersiniz.

Türkiye istese Endonezya’ya çok daha fazla mal satar. Şu andaki rüzgarı arkasına alan akıllı iş adamının Endonezya’da satamayacağı ürün yok denilebilir. Buna karşın bakıyorsunuz, hep aynı Türk firmalarının ürünleri raflarda.

Cakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehridir. Cakarta ismi Sanskritçe bir kelime olan “Cayakarta”‘dan gelmekte olup “zafer” anlamına gelir.

Şehir, 4. yüzyılda kurulduktan sonra Sunda krallığının önemli bir ticaret limanı haline geliyor. Hollanda Hindistanı kolonisinin başkenti konumunda. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Endonezya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin başkenti oldu. İsmi Latincede. Indus Adası.

Endonezya Cumhuriyeti ise; 17.508 adadan oluşan. 270 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. 15.yy’da Müslüman tüccarlar bölgeye İslamı getirmişler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sona üç buçuk asır süren Hollanda sömürgeliğinden kurtularak bağımsızlıklarını elde ettimişler. Endonezya tarihi daha sonra doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçti. Şu anki Endonezya Cumhuriyeti üniter bir devlet olmakla birlikte otuzüç eyaletten oluşuyor. Kişi başına düşen milli geliri yıllık 2239 dolardır. Endonezya adalarının en  büyükleri, Sumatra, Borneo, Cava, Selebes ve Yeni Gine’dir. Doğal kaynaklar ve Palmiye, muz, hint kirazı, turunçgiller, balık, Kalay, petrol, doğalgaz, kömür, boksit, manganez, altın ve gümüş en temel ihracat malları arasındadır. Çok çeşitli etnik gruplardan meydana gelen Nüfusun büyük bir kısmı Avustronezyalı halklardan olup  Papular, Bataklar, Alaslar, Kabauslar, Gojolar, Araplar, Çinliler ve Hindular da diğer etnik grupları teşkil eder. Halkın % 90’ı Müslümandır. Kalanı ise Konfüçyanizm, Budizm, Putperestlik ve Hıristiyanlık gibi inançlara sahiptirler. Başkent Jakarta (Cakarta), Resmi dil Endonezce, Yönetim Üniter Cumhuriyet. Kuruluş; 17 Ağustos 1945, Yüzölçümü; 1.900.000 km² , Para birimi Rupi (1 Dolar 15.000 Rupi) Trafik akışı soldan

Bali binalar coconat ağacını geçemez 4 kat max
3,5 milyon nüfüs daha fazla tapınak