İlkler ve İzler – Tourismo Turizmin 25.yılı

Sevgili Dostlar

TOURISMO TURiZM’in de dahil olduğu TUORISMO GROUP şirketlerinin kurucusu  Değerli Meslektaşımız, arkadaşımız CEMAL KIZILTAN, Türk Turizminin geçmişini araştırıp geleceğine ışık tutan yepyeni bir iz daha bıraktı.
Gurup ve şirketlerinin 25. kuruluş yıl dönümü nedeni ile büyük bir araştırma ve emeklerle İLKLER & İZLER kitabını yayınladı. Lansmanı 22 Ocak’ta yapılacak olan bu muhteşem kitapta Türk Turizmine mal olmuş iz bırakmış, ilkleri yaşatmış 25 kişiyi kitabına taşımış. İlk Uçak Şirketi sahibi, ilk Turizm Yazarları, Fotoğrafçıları, ilk Mass, Kongre, Kültür turizmi yapanlar, ilk Bakanımız, ilk Türkler için Charter kiralayanlar ve Türk Turizminde iz bırakanlar… Cemal bu kitapta vefat eden büyüklerimizi de ihmal etmemiş. Onların veliahtlarına, çocuklarına o dönemleri anlattırmış.
Kimler yok ki bu kitapta, Başta içimizden çıkan ilk Bakanımız gururumuz Bahattin Yücel, İlk Turizm Gazetesi sahibi Özkan Altıntaş, İlk turizm yazarlarından Mehmet Yaşin, ilk Mass turizm acentası sahiplerinden beni de yetiştiren Yusuf Duru, Veli Çilsal, Süha Alnıtemiz, Ve elbette incoming’in altın çocuğu İskender Çayla, Anadolu’nun ilk kadın acenta sahibi AyşeNur Yılmazer, Ve elbette Turizmde olmazsa olmazımız Hüseyin Kurtoğuları ağabeyimiz, Yurtiçi, Yurtdışı Kültur turları deyince akla gelen, ama akraba olmayan iki Pekin,Emre Pekin, Faruk Pekin, İlk Fotoğrafçımız Halil Tuncer,  İnci anne ve Fethi babamızın mirasını özenle geliştiren Turizmin sönmeyecek yıldızı Ceylan Pirinççioğlu, Turizmcilere kapı açan ilk Havayolu Birgen Air’in sahibi Merhum Çetin ağabeyimizin zarif ve güzel kızıGülperi Birgen, Armada ile özleşmiş ama çok yönlü bir Turizmci Kasım Zoto, Saçının bir telini hiç kimseye değişemeyeceğim, bizi bıraktığı için hala çok üzgün olduğum, çok şey ama her şeyden önce insanlık, demokrasi ve yönetici vasıfları öğrendiğim Kongre ve Seminer Turizminin gerçek kralı Talha Çamaş, Ve çok iyi tanımasam da bıraktıkları izleri bildiğim değerli meslektaşlarım RahmetliArmağan Sarı, Hakkı Ülkü, Prof. İrfan Arıkan, Mümtaz Göztepe, Sadık Çağlar, Sinan Özer ve Tülin-Kerim Sipahler‘de bu kitapta yer bulan İZLER ve İLKLER… Ve Bendeniz Cem Polatoğlu
Beni ve yukarıda ki değerli meslektaşlarımızı onurlandıran, Türk Turizmine bu vesile ile aydınlatan, ışık tutan hu kitapta emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi iletiriz.