Hangi Mevsimde Nereye Gitmeli?

Türk tatilci soğuk havada gezmekten pek hoşlanmıyor. Gittiği ülkenin sokaklarında yürümeyi, insanlarını ve kültürünü tanımak istiyor”

Türkiye’nin de yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi hüküm sürerken, Güney Yarım Küre’de güneş ışınların en dik konumdadır. Bu etken Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tazmanya, Şili gibi ülkelere seyahatlerin zamanlaması açısından tercih sebebidir. Bunun yanı sıra her zaman ılıman olan bölgeler ve egzotik ülkelere de gidilebilir.

Ocak sonu ile şubat ayının ilk haftasının okulların yarı yıl tatili dönemine rastlar. Bu dönem eğlence parklarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Amerika, kayak için Fransa, İsviçre ve İtalya favori ülkelerdir. Ayrıca 1-5 Şubat arasında Dubai Shopping festivali yapılır. Kültürel turlara ilgi duyanlar bu mevsimde Arjantin, Avustralya, Belize, Brezilya, Kanada, Şili, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Venezuella, Hindistan, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika’yı gezebilirler

Mart ayı ile Güney Avrupa’nın canlanmaya başlar. Henüz sırt çantalı turistler gelmeden Fransız Rivierası Cote D’azur’u bu mevsimde gezin. Ayrıca, kış bastırmadan Güney Yarım Küre’ye veya Orta Amerika’ya son bir atak yapılabilir. Mart ayı Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun da gezi mevsiminin başladığı dönemdir. Bu destinasyonları merak edenlere Fas, Tunus, Beyrut ve Mısır’ı tavsiye ediyorum

”NİSAN AYININ MARTTAN PEK FARKI YOK”

Gezginler açısından nisan ayının marttan pek bir farkı yoktur. Deniz, kum, güneş için Sharm El Sheikh’in tercih edilebileceğini, İtalya, Fas ve İspanya’nın da bu mevsimde görülebilecek yerler arasında bulunduğunu kaydetti.

Yaz ayları yaklaştıkça Avrupa turlarının kalabalıklaşır ve fiyatlar artar. Mayıs, İtalya Bella diye adlandırdığımız 8 gecelik Roma-Floransa-Venedik turları, Yine 8 gecelik Budapeşte-Viyana-Prag, Benelüx diye adlandırdığımız Belçika-Hollanda-Lüxemburg-Fransa ve Almanya’yı içeren, İspanya’da Endülüs turu diye adlandırdığımız Malaga-Granada-Cordoba ve Sevilla’yı içeren turlar için ideal mevsimdir.

Haziran ayı favorim; Rusya Moskova ve St. Petersburg’u içeren, güneşin çok kısa süre batması nedeniyle ”Beyaz Geceler” adı verilen turlardır.  21 Haziran veya 21 Haziran’a yakın tarihler (15 gün öncesi veya sonrası) bu tur için ideal dönemlerdir. Alışveriş tutkunları 29 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Singapur alışveriş festivalini tercih edebilirler.

”TEMMUZ VE AĞUSTOS SAFARİ PLANLAYANLAR İÇİN İDEAL”

Temmuz ve Ağustos ayları için favorim; Kenya ve Tanzanya’da “Safari turları” Bu ayların başında binlerce antilop Massai nehrini aşabilmek için kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçerler. Bunun yanı sıra diğer vahşi hayvanları da görebilme şansınız oldukça yüksektir. Safari yapmak isteyenler kesinlikle bu ayları tercih etmelidir.

Yaz aylarını Türkiye’de değil de yurt dışında ancak yakın bölgelerde geçirmek isteyenlere Yunan adaları turlarını ya da Beyrut’u öneriyorum.

”Deniz, kum ve güneş” peşinde olanlar için; Mısır-Sharm El Sheikh, Tunus-Hammamet, Fas-Tanca ve Zanzibar ama biraz sabır ve 9 saatlik uçuş ile Tayland’daki egzotik adalara PhiPhi, Krabi, KohSamui, Phuket’e ulaşabilirsiniz. Bu mevsimde Amerika’nın güneyi özellikle Florida’da (Miami-Orlando) tatil yapmak isteyenleri uyarmak gerek. Çünkü fırtına mevsimi başlıyor. Gidilse de geri dönmek zor olabilir. İskandinavya ve Fiyord’lar için en uygun zaman ağustos ayıdır. Hava koşulları gezmeyi kolaylaştırır ve keyif verir.

Sonbaharın başında eylül ayında daha az yağmur ve daha çok güneşli Londra tercih edilebilir. Londra, bu dönemde çok güzeldir. Ekim ayında Hindistan’ın en güzel zamanıdır, sıcak ve nem azalmıştır. Avrupa’da kış gelmeden İspanya ve İtalya turları tercih edilebilir. Temmuz ayında Kenya ve Tanzanya turunu kaçıranlar için eylül sonu ve ekim ayında Masai Mara bölgesinde antilop sürüleri Serengeti’ye geri dönmeye başlar. Kasım ayı Uzakdoğu turu düşünenler için ideal bir zamandır.

Yılın son ayında ”dünyanın dibini görmek ve çok farklı, eski bir kültürle tanışmak isterseniz Peru ve Ekvator’a kadar uzanan Patagonya (Şili-Arjantin) + Güney Amerika turlarını tavsiye ederim. Bunun dışında aralık ayının favorileri; Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Hawaii, Bali ve Hong Kong bulunuyor.

Kısaca tüm bu tavsiyeleri aylara bölersek;

Ocak
Favori: Avusturalya, Yeni Zellanda. Kayak için: Aspen (Amerika). Deniz-Kum-Güneş için: Phuket
Kuzey yarım küre kış aylarına girerken Güney yarımküre de yaz mevsimi başlamıştır. Bu etken Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tazmanya, Şili gibi ülkelere seyahatlerin zamanlaması açısından tercih sebebidir. Çünkü özellikle Türk insanı …. donarken ne yediğinden, ne içtiğinden ne de gördüğünden bir zevk alır. Bunun dışında her zaman ılıman bölgeler olan Tayland,  Karayipler, Hindistan, Kenya, Malezya, Hong Kong, Filipinler,  Meksika, Fas,  Egzotik adalar ve bölgeler; PhiPhi, Krabi, Goa, Lankawi, Koh Samui, Maldivler, Zanzibar, Sri Lanka, Bali. Egzotik ülkeler; Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Hawaii, Tanzanya, Venezüella, Belize. Eğlence arayanlara Miami-Orlando, Key West ve kışın kalbi Kanada, Kayak için başta Amerika-Aspen Avrupa’da kayak için Fransa, İtalya ve İsviçre alpleri.

Şubat
Favori: Miami, Orlando Kayak için: Fransa. Deniz-Kum-Güneş için: Dubai – Koh Samui
Çocuklar için sömestre tatiline rastlayan bu dönem eğlence parklarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Amerika, Kayak için Fransa, İsviçre ve İtalya favori ülkelerdir. Ayrıca 1-5 Şubat arasında Dubai Shopping festivali yapılır. Kültürel turlara ilgi duyanlar için bu mevsimde; Arjantin, Avustralya, Belize, Brezilya, Kanada, Şili, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Venezüella, Hindistan, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika’yı gezebilirler. İçini ısıtmak isteyenler; Malezya, Maldivler, Sri Lanka, Tayland, Karayipler, Hawaii, Hong Kong, Safariciler ve fotoğraf tutkunları için Kenya ve Tanzanya. (Masai Mara ve Serengeti)

Mart
Favori: Fransız Rivierası Cote d’azur (Nice-Cannes-StTropez). Kayak için: Avusturya Alpleri. Deniz-Kum-Güneş için: Goa
Havaların ısınması ile birlikte Güney Avrupa canlanmaya başlar. Nice, Cannes, Barcelona, Roma renklenir, neşelenir. Henüz sırt çantalı turisler bastırmadan Cote d’azur u bu mevsimde gezin. Bunun dışında kış mevsimi bastırmadan Güney yarım küreye veya Orta Amerika’ya son bir atak yapılabilir; Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, Meksika, Brezilya, Belize, Venezüella, Karayipler, Şili, Costa Rica, Ecuador, Sosyete Adaları, Guatemala ve tabii ki Hawaii. Doğuya uzanırsak; Hong Kong, Hindistan, Malezya, Maldivler, Filipinler, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland. Ve artık Kuzey Afrika’nın ve Ortadoğunun mevsimi başlar; Mısır, Fas, Tunus, Beyrut. Kuzey kutbunu keşfetmek, Geyiklerle, Haskilerle kızak yapmak, kar motorsikletleri ile safari yapmak, Iglo’larda konaklamak isteyenler için ise Lapland’ın (Finlandiya) ideal zamanı

Nisan
Favori: Güney ve Orta Amerika.  Deniz-Kum-Güneş için: Sharm El Sheikh
Nisan ayı gezginler açısından Mart ayından pek büyük farklılık göstermez; Arjantin, Brezilya, Kanada, Karayipler, Şili, Costa Rica, Ecuador,  Sosyete Adaları, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Endonezya,  Malezya, Maldivler, Mauritius, Meksika, Güney Afrika, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe. Yakınlarda; Mısır, İtalya, Fas, İspanya bu mevsimde görülebilecek yerler arasındadır.

Mayıs
Favori: İtalya Bella-Roma-Floransa-Venedik.  Deniz-Kum-Güneş için: Bali
Yaz kapıda; Henüz tur fiyatları tırmanmadan, üşümeden, kalabalıklaşmadan Avrupa seyahati yapmanın tam zamanı. İtalya Bella diye adlandırdığımız 8 gecelik Roma-Floransa-Venedik turları, Yine 8 gecelik Budapeşte-Viyana-Prag, Benelüx diye adlandırdığımız Belçika-Hollanda-Lüxemburg-Fransa ve Almanyayı içeren, ispanya’da Endülüs Turu diye adlandırdığımız Malaga-Granada-Cordoba ve Sevilla’yı içeren turlar için ideal mevsim. Eküriler; Belize, Brezilya, Kanada, Karayipler, Comores, Fiji, Fransa, Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, İrlanda,  Malezya, Maldivler, Mauritius, Fas, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe

Haziran
Favori: Rusya Beyaz Geceler Deniz-Kum-Güneş için: Singapur ve Lankawi
Alışveriş tutkunları için 29 Mayıs-29 Haziran arası Singapur alışveriş festivalini kaçırmayın derim. Brezilya, İngiltere, Kanada, Karayipler, Comores, Fiji, Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Bölgede muson yağmurları’nın başlamasına rağmen; Malezya, Maldivler, Mauritius, Lankawi Şeyseller. Bu bölgelere Muson yağmurları döneminde de gitmekten çekinmeyin. Muson yağmurları bu bölgelerde çok yoğun ama çok da kısa süreli yağmurlardır. Günde bir veya iki defa yarım saat süreyle yağan yağmur havanın nemini de almaktadır. Bunların dışında; Tanzanya, Amerika, Venezüella, Zimbabwe. Avrupa’da İspanya, İrlanda, İtalya, Fransa (Benelüx turları) ve en önemlisi Rusyada Moskova ve St.Petersbur’u içeren “Beyaz Geceler” adı ile anılan turlar. Bu dönemde güneş sadece birkaç dakika kaybolur.  21 haziran veya 21 hazirana yakın tarihler (15 gün öncesi veya sonrası) bu tur için ideal dönemlerdir.

Temmuz
Favori: Kenya-Tanzanya.  Deniz-Kum-Güneş için: Zanzibar
Temmuz ya da Ağustos başında binlerce antilop Massai nehrini aşabilmek için kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçerler; O halde favori turumuz Kenya ve Tanzanya. Yakınlarda eğlence arayanlar için Yunan adaları turları, Beyrut, Deniz-Kum-Güneş peşinde olanlar için yakınlar da Mısır-Sharm El Sheikh, Tunus-Hammamet, Fas-Tanca ve Zanzibar ama biraz sabır ve 9 saatlik uçuş ile Tayland’da ki egzotik adalara PhiPhi, Krabi, KohSamui, Phuket’e ulaşabilirsiniz; Eküriler; Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Şeyseller Avrupa’da İspanya, İrlanda, Fransa, İtalya. Bu mevsimde Amerika’nın güneyi özellikle Florida da (Miami-Orlando) tatil yapmak isteyenlere uyarı. Fırtına mevsimi. Gidilmez!. Gidilse de geri dönülemez. Çünkü uçakların günlerce inip kalkamadığı olmuştur.

Ağustos
Favori: İskandinavya-Fiyordlar.  Deniz-Kum-Güneş için: Koh Samui
Genelde yaz mevsimini Bodrum, Çeşme gibi bölgelerde ki yazlıklarında geçirmeyi tercih eden yazlıkçılar haricinde gezmeyi tercih edenler için önerilerimiz;  Fiyordlar, Brezilya, İngiltere, Kanada, Comores, Fiji, Fransa, Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Kenya, Malezya, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe Avrupa’da İrlanda şatolar, İtalya, İspanya.

Eylül
Favori: Londra.  Deniz-Kum-Güneş için: PhiPhi ve/veya Krabi
Şimdi İngiltere zamanı. Daha az yağmur, daha çok güneş ve sıcak, daha çok alışveriş için Londra. Eküriler; Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe. İrlanda, İtalya,Yunanistan, Fransa, İspanya

Ekim
Favori: Hindistan-Nepal.  Deniz-Kum-Güneş için: Maldivler
Hindistan’ın en güzel zamanı. Sıcak ve nem azalmıştır. Temmuz ayında Kenya ve Tanzanya turunu kaçıranlar için, Eylül sonu ve Ekim ayında Masai Mara bölgesinde antilop sürüleri Serengeti’ye geri dönmeye başlar.  Ayrıca Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Güney Afrika, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe bu mevsimde ziyaret edilebilecek ülkelerdir. Avrupa’da ise kış gelmeden İspanya, İtalya turları tavsiye edilir.

Kasım
Favori: Sikkim-Bhutan-Burma.  Deniz-Kum-Güneş için: Phuket
Uzakdoğuyu, Mistizmi, Budizmi, evreni ve kendinizi tanımanız, anlamanız için Sikkim-Bhutan-Burma turu ideal. Eküriler, Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Mısır, Sosyete Adaları, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Kenya, Malezya, Mauritius, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Şeyseller, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella

Aralık
Favori: Patagonya (Arjantin-Şili).  Deniz-Kum-Güneş için: Bali
Şimdi Güney Amerika’da kış. “dünyanın dibi” ni görmek, çok farklı ve eski bir kültürle tanışmak isterseniz Peru ve Ekvator’a kadar uzanan 16 günlük bu turu tavsiye ederim. Bunun dışında bu ayın favorileri Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler,  Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Hawaii, Bali, Hong Kong, Hindistan, Kenya, Malezya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella