Erman Toroğlu ile gezi anıları -6-

Zanzibar’dan dönüyoruz. Havaalanı kulübeden hallice. Ama X-Ray var. Geçtik içeri, uçağı bekliyoruz. Hoca panikle yanıma geldi. Saatim. Saatim kayıp. Bilinir, kıymetlidir hocanın saatleri. Dur dedim hocam. Panik yapma. Buluruz.

Gitim X-Ray’deki görevlilere. Dedim; hoca buradan geçerken unutmuş. Nerde saati? Yok dediler. Eyvah.! Şimdi film kopacak. Hoca kükredi. 1,95’lik boyu ve iri cüssesi ile 1,45’lik kadının tepesine çıkarak sen dedi. Sen buradaydın. Sen aldın saati. Döndü bana “bu karı aldı. Sööle ona. Tercüme et” Dedim kadına “siz buradaymışsınız X-Ray’den geçerken görmüş olmalısınız” Yok dedi kadın. Görmedim. Ben de hocaya aktardım. Hoca daha da hiddetlenerek “söyle o karıya, s..mesin belasını. Çıkarsın bi tarafından saati” Hocam bi dakka tercüme edeyim “hanımefendi, beyefendi diyor ki siz saati görmüş olmalısınız. Rica ediyor lütfen bulmasına yardım edin” Kadın yok diyor başka bişi demiyor. Polis de geldi. Uçağın kalkmasına 15 dakika var. Polis diyor ki “arzu ederseniz merkeze gelin, ifadenizi alalım, şikayetçi olun” E sonra? Bir sonra ki uçak yarına ama orada da yer bulursak. Hocama bunu da tercüme ettim. Hocam; “bak bu polis de s..mesin belasını. Arasın bu kadının üstünü. Saat onda. Çıkar lan karı!!!.” Hocam bi dakka müsaade bir tercüme edeyim…. Hay bin kunduz. N’apsam? Döndüm polise. Dedim “saatin değeri 50.000 euro”. Hoppaaa. Saatin değeri 50.000 euro deyince ortalık karıştı. Polis çağırdı; “buyurun ifadeye”

Bu arada herkes uçağa bindi. Uçak 20 kişilik pırpır uçak. Pilot geldi yanımızda; Sizi bekliyoruz. Ne yapalım? diye bana soruyor ilk ağızdan. Sanırım bu hafta buradayız. Sordum Hocama. N’apalım Hocam?. Kal de kalalım. düşündü… S..tret i.neleri. Yürü gidelim.

Gideceğimize mi sevinelim, 50.000 euro’luk saate mi üzülelim bilemedim ama atladım uçağa. Hocam uçak kalkar kalkmaz tuvalette bir elini yüzünü yıkadı. Yanıma geldi.

–   Cem
–    Efendim hocam
–    Saat
–    Eee?
–    Cebimdeymiş…
–     ???? !!!! %&/(/&% Neyse hocam 50.000 euro kurtuldu
–    Yok be oğlum. Ne 50 bini. Bizim Yücel’le Eminönü’nden almıştım. 15TL