EPCOT CENTER

Dünyanın en büyük turizm fuarı hangisidir ve nerededir?

  1. a) ITB-Berlin
  2. b) WTM-Londra
  3. c) BIT-Milano
  4. d) EPCOT CENTER-Orlando

Cevap: “d” şıkkı yani Epcot Center-Orlando

Epcot Center; Amerika’nın Florida Eyaletinde, Disneyland’dan-Seaworld’e kadar uzanan, onlarca Park’tan biridir. Günde 25-30.000 kişinin ziyaret ettiği, 365 gün açık olan park adeta bir turizm fuarıdır.

Park, Ankara Gençlik Parkı gibi geniş ve yapay bir gölün etrafına kurulmuştur. Bu gölün etrafında Pavyonlarıyla yer alan ülkeler; Kültürlerini, Teknolojilerini, Sanayi ürünlerini, Yemeklerini, Müziklerini ve Turistik Tanıtımlarını sponsor firmaları aracılığı ile tanıtırlar.

Örneğin, Ericsson, Kodak, Microsoft, IBM, Mercedes, Honda gibi firmalar ürünlerini kendi ülkelerinin standlarında her yaşa hitap eden animasyonlar, oyunlar haline dönüştürmüşlerdir. Pavyonlarda, ziyaretçilerine kimi zaman 22.yüzyılı yaşatır, kimi zaman masal alemlerine götürür, kimi zaman nostalji yaşatırlar.

Epcot Center’da her Akşam 21:00’da yapılan kapanış töreninde ise, 45 dakika süren dünyanın en güzel havai fişek gösterilerinden biri yapılır.  Ardından, ülkeler kendi kıyafet ve müzikleriyle onbinlerce kişinin önünde yapılan geçit töreni yaparlar. (Dünyanın ilk savaş orkestrası Mehter takımımızı burada hayal ediyorum)

Bu Park’taki etkinliklere, 10–15 ülke büyük, 100’e yakın ülke de bütçeleri oranında daha mütevazi Pavyonlar veya Standlarla katılmaktadır.

Bu yüz küsür ülkenin içinde maalesef Türkiyemiz yoktur.  Bahsi geçen ortalama günlük 25.000 ziyaretçi profili; başta seyahat etme kabiliyetindeki Amerikalılar olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yüzbinlerce turistler ve profesyonellerdir.

Epcot Center’ın açık bir fuar alanı olduğunu düşünürsek Türkiye’mizin yer alacağı bir Pavyonun sadece ülke prestiji açısından değil, madden ülkemize, firmalarımıza ve turizmimize sıcak dönüşü olan bir ortam yaratacağı muhakkaktır. Bu Stand veya Pavyonlar yıllık birkaç yüz bin dolardan, büyüklüklerine göre 3-5 milyon dolara varan ücretlerle kiralanabilmektedir.

Büyük pavyon sahibi ülkeler: Amerika, Fransa, İtalya, Fas, Yunanistan, Kanada, Çin, Meksika, İspanya, Japonya, Mısır, İsrail, Tayland gayrisafi milli hasılalarında turizmin payı büyük olan ülkelerdir.

Örneğin:  Daha önce Mısır ve Fas turizminde on binlerle söz edilen Amerikalı Turist sayısı, Epcot Center’da açtıkları Pavyonlardan sonra milyonlara ulaşmıştır.  Böyle bir pavyon açılması durumunda, Türkiye turizm alanında büyük bir prestij kazanacaktır. Ayrıca Türk tekstil, hediyelik eşya, kuyum, sanayii, maden, beyaz eşya v.s. firmaları da ürünlerini 365 gün pazarlama şansını bulacaklardır. Bir çoğu da sıcak satış yapabilecektir.

Örneğin, Amerikalıların Türk halılarına yoğun ilgisi düşünülürse, Pavyonun içerisinde bir halı firmasına verilecek stand, ya da öğlen ve akşam yemeklerini şehirden uzak mekan olduğu için Parkta yemek zorunda olan 25.000 kişiye Türk yemeklerini sunan bir restoran bile Türk Gastronomisi için muhteşem bir tanıtım kaynağı olacaktır.

Sponsorlar sayesinde bakanlığımıza hiçbir yük olmadan büyük bir Pavyon kiralanabilecektir.

Seyahat Acenteleri için kurulacak standlar, tatilciler için yapılacak sunumlar, gösteriler büyük ihtiyaç duyduğumuz ülke tanıtımı için fırsattır.