EMITT PANAYIRI

EMITT PANAYIRI

27 sene olmuş. EMITT fuarını ilk senesinden bugüne kadar takip ettim. Doğuşunu, emeklemesini, büyümesini, devleşmesini ve… ve Panayıra dönüşmesini, kimi zaman gururlanarak, kimi zaman üzülerek izledim.Üstüste yapılan hatalar, yanlış müşteri seçimi, kötü zamanlama, basına gerekli özen gösterilmemesi, sağlıksız pazarlama stratejisi bu gidişle EMITT’in sonunu getirecek.

HATALARDA ISRAR EDİLİYOR.

Hala 27 sene önce Şubat, Mart aylarında yapılan fuar takvimini uyguluyorlar. Halbuki 1997 yılında Tepebaşı TÜYAP Fuar Merkezinde başladığı yıllarda ne biz Acentacılar, ne yerli-yabancı Tur Operatörleri ne de Müşterilerin “Erken Rezervasyon” olgusundan haberi yoktu. Müşteri Cumartesi gideceği tatil için, aynı hafta Çarşamba, Perşembe bize gelir, tatilini alırdı. Zaman içerisinde Erken Rezervasyon sistemi, önce Nisan-Mayıs, sonra Şubat-Mart ve şimdi ise Aralık-Ocak aylarına çekildi. Oteller pazarlamalarını, Tur Operatörleri anlaşmalarını en geç Eylül-Ekim aylarında yapıyorlar. Dünyada bu nedenle büyük fuarlar artık Eylül-Ekim aylarında yapılıyor. Örneğin; GTM Fuarcılık Antalya Turizm Fuarını Ekim ayına çekerek muhteşem bir doluluk oranı yakaladı. Üstelik katılımcıları sadece Turizmciler…

EMITT PANAYIRA DÖNÜŞTÜ

EMITT ise katılımcı sayısını düşürmemek adına, yüzölçümünün %90’nını bir Turizm Fuarında olmaması gereken standlara açtı. Katılımcı bazı bölgeler de masraflarını çıkarmak için davul-zurna halay, horon eşliğinde yöresel Peynir, Zeytin, Baklava, Burma satışına başladılar.

Orada gerçekten olması gereken Seyahat Acentaları, Tur Operatörleri ve Büyük Zincir Oteller maalesef yoktu. Bırakın Seyahat Acentalarını, TÜRSAB Başkanı, Turizm Bakanı, Belediye Başkanı bile fuarda yoktu. Standları genelde ücretsiz verilen yurtdışı katılımcıları ise bir-iki acente ve konsolosluklarından gelen personel ile ülkelerini temsil ettiler. İlk 2 gün sözde profesyonellere açık olması gereken fuar halka açılınca, standlarda promosyon kalem, şeker toplayanlar ücretsiz verilen yiyecek kuyruğunda bekleyenler salonda U çizdiler.

Umarız EMITT yönetimi, başta Fuar Takvimi olmak üzere tüm hatalarından arınarak bir silkiniş dönemine girer ve tekrar “küllerinden doğar”

Çünkü EMITT HEPİMİZİN…

Cem Polatoğlu