Edirne Turizm Geliştirme Raporu

Tur Operatörleri Plarformu

Hürriyet Gazetesi ve Türsab işbirliği ile gerçekleşen “Edirne’yi Keşfet” etkinliği çerçevesinde bu güzide şehrimizin 3 gün tarihi, turistik yerlerini ve Edirne mutfağını tanıma şansımız oldu.

Katılımcı Tur operatörleri ve Seyahat acentalarının, Değerli katıımcı Hürriyet gazetesi yazarlarının geziden çıkarttıkları Edirne’de Turizmin geliştirilmesi konusundaki görüşleri aşağıda değerlendirilmiştir.

Halen Şehrin 3 Milyon’u aşkın ziyaretçisi bulunmaktadır. Bu rakamın 1.750.000’u diğer Belediyelerin sponsorluğunda gerçekleşen günü birlik turlardır. Yine, geri kalan turistlerin bir çoğu yine günübirlik ziyaretçilerden oluşmaktadır. Şehrin konaklamalı turiste ihtiyacı vardır.

Çünkü; – Türkiye içi Türk turistinin 1 gece konaklamalı harcaması Otel, Yemekler, Hediyelik eşya ve gıda Alışverişi ile birlikte ortalama 600-700 TL civarındadır. 3 milyon turist ağırlayan Edirne için turistin 1 gece konaklaması, 2 milyar TL üzerinde katma değer bırakılması anlamına geliyor.

Bu değerleri yakalamak daha da üstüne çıkabilmek için;

– Şehrin uzun vadede yatak kapasitesi arttırılmalıdır. Otel ve pansiyon yatırımları hızlandırılmalıdır. Uluslararası otel zincirleri şehre yatırım için teşvik edilmelidir.

– Turistin konaklama yapabilmesi için şehir daha da cazip hale getirilmelidir. Konaklamalı Turizmin olmazsa olmazı Eğlence sektörüdür. Turist eğlenemeyecek ise ve mecbur değilse konaklama yapmak istemez, geri döner.

– Edirne’de Edirne’ye özgün eğlence sektörü yaratılmalıdır. Aynen Güneydoğu’da “Sıra Geceleri”, Kapadokya’da Yeraltı mağaraları” Anadolu’nun diğer yörelerindeki “Türk Gecesi” veya “Türk Düğünü” gibi.

– Roman kültürü etkin ve özgün bir kültürdür. Kaliteli bir roman gecesi, Edirne’de gala gecesi sahneye çıplak ayakla çıkan hanımefendi veya çok sevilen Edirne’li Klarnetçi gibi değerli sanatçıların, Dansözün konuklarla birlikte oynadığı, yarıştığı interaktif bir Roman eğlencesi unutulmaz olacaktır. Nasıl zamanında İstanbul’a sırf Sulukule Eğlenceleri için Yurtiçi, Yurtdışından turist geldiyse Edirne için de gelecektir. Gelen turisti geceye hazırlamak için gündüz Roman Mahallesi gezdirilebilir. Tabi önce bu mahallenin düzenlenmesi, Hediyelik eşya dükkanlarının, Boya ve süslemelerinin tamamlanması gerekebilir. Not: Bu tür geceler acenta komisyonu içerisinde turiste 60 euro fiyatla satılmaktadır.

– Bunların dışında şehirde göze çarpan bir Tabela Kirliliği söz konusudur. Gözü ısıran, tarihi dokuyu kirleten, değersizleştiren Led veya Aliminyum elektrikli tabelalar Tarihi eserlerin üzerinde bile gözükmektedir. Kademeli olarak bu tabelaların kaldırılıp prinç, ahşap veya paslanmaz metal olarak şehrin dokusuna uyumlu hale getirilebilir. Dikine Tabelalar yasaklanabilir. Tabelalar sadece Dükkan alınlıkları ile kısıtlanabilir.

– Türkiye’mizde Kapadokya, GAP Bölgesi, Antep, Hatay, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve hemen hemen her bölgenin seyahat acentaları kendi bölgelerini tanıtmak, turlarını satmak için kendi bölgelerine ait alternativ tur çeşitleri çıkartarak başta İstanbul, Ankara gibi büyükşehir acentalarımızı gezerken 38 senedir tek bir Edirne Acentası seyahat acentalarının kapısını çalmamıştır. Bırakın çalmayı bu konuda Edirneyi ve Turları tanıtıcı tek bir mail bile atılmamıştır. Türkiye’deki tüm Edirne turları Edirne’ye yabancı büyükşehir acentaları tarafından düzenlenmektedir. Oysa bu gezimizde gördük ki Edirne sadece bu turların gösterdiği yerler ile kısıtlı değil. Bu nedenle Tüm Edirne Seyahat acentalarını bir araya getirip, çok çeşitli, alternatif Edirne Turları çıkartıp bunun pazarlaması için çaba gösterilmelidir.

– Tur operatörlerinin, Edirne otellerinin sözlerini tutmadığı, sözleşmelere uymadıkları yönünde şikayetleri bulunmaktadır.

– Hediyelik eşya sektörü geliştirilmelidir.

– Şehirde Lüks restoran ihtiyacı görülmektedir.

– Bu şehirde Mais dediğimiz, Kongre, Seminer, Tanıtım, Lansman ve Bayii toplantıları yapılabilir. Çünkü Edirne İstanbul’a yakın ve kaliteli bir şehir. 3-4 Gün arası süren bu toplantıların Boş günü veya gecesinde Yunanistan veya Bulgaristan’a geçilebilir.

Ancak oteller bu toplantılara uygun hale getirilebilir.

– Sosyal medya günün gerçeği. Sosyal medyada sık sık yarışmalar düzenleyerek tanınırlığı artırma yoluna gidilmeli. Bu konuda İstanbul’da bir profesyonelin belediye personeline tam gün eğitim vermesi yeterli olacaktır.

– 3 nehrin birleştiği sular, nehirler şehri tanıtımda işlenmelidir

– 4 dinin yaşam kültürü izleri tanıtımda öne çıkarılmalıdır

– Adrian’ın şehri olduğu tanıtımda öne çıkarılmalıdır

– Edirne mutlaka ilk 5’e oynayacak bir TV dizisine ev sahipliği yapmalıdır. Bunun için en büyük 3 yapımcı ile görüşülmesi yeterli olacaktır. Onların da ulaşım kolaylığı nedeni ile Edirne’yi seçeceklerinden kuşku yoktur. Ör. Tims Productions Timur Savcı, Ay Yapım Kerem Çatay, Birol Güven ve D Productions