HER ŞEY DAHİL İSRAFI NASIL ÖNLENİR? 

HER ŞEY DAHİL İSRAFI NASIL ÖNLENİR? 

Sosyal medyada ilişikteki fotoğrafı paylaşarak “Her şey dahil sisteminde israf nasıl önlenir?” diye sordum. Cevapların %90’ı, “HER ŞEY DAHİL YASAKLANSIN !” oldu.

Olur..!. Biz yasaklayalım, 1 Cent’e muhtaç olduğumuz bu günlerde turist başka ülkelere gitsin. 70’e yakın ülkede var bu sistem. Fransa’dan İtalya’ya, Mısır’dan Tunus’a, Fas’a. Uzakdoğu’dan Gemi ve Kayak turlarına, Maldivler’den Bora Bora’ya kadar her yerde var.

Dünya’da da yüz milyonlarca Her Şey Dahil Turisti var. Özellikle çocuklu aileler, Ruslar, Almanlar çok severler bu sistemi. Bu turistlerden 40 milyonu her sene Her Şey Dahil otellerde kalmak için Türkiye’yi seçiyor,

H.D yasaklansın diyenlere soruyorum. Eğer H.D sistemini Türkiye’de yasaklarsak, sizce bu 40 milyon Turist evinde mi oturur yoksa başka ülkelere mi tatile gider? Elbette bir sorunları yoksa evde oturmaz ve başka ülkelere giderler.

O halde, bizler israfı önlemek için bir çare bulalım. Afrika’da bu kadar aç insan varken, hatta o kadar uzağa gitmeyelim, memleketimizde o kadar insan çöplükten yemek atığı toplarken bu fotoğraflar içimizi acıtıyor.

Neler yapılabilir?

  • Pandemi geçse bile yemekleri otel personelinin birer porsiyon olarak misafirlerine vermesi sağlanabilir. Arzu eden misafir, 20 kere tabağındaki yemeğini bitirip, 20 kere açık büfeye gelsin, yemeğini alsın.
  • İsteyen oteller, yiyeceklerini şeffaf, hijyen kaplarda, porsiyon olarak sunsun. Arzu eden misafir, bu paketlerden birer birer alsın.
  • Yiyecek atıkların maddi bir değeri var. Bu atıkları toplamak için ciddi, profesyonel şirketler kurulsun. Atıklar değerlendirilsin.
  • Sokak hayvanlarına ve yaban hayata katkıda bulunmak üzere özel kaplarla ayırım yapılsın.
  • Belediyeler, Cam, Plastik, Giysi, Kağıt atıklar için yaptıkları gibi yemek atıkları için de otellere, beldelere özel sızdırmaz atık bidonları koysun.

Başka fikri olan lütfen eklesin.?

1 lokma ekmeğin, 1 tas çorbanın, tek dal kemiğin, pilavın kıymetini bilmeliyiz. Dinimiz de bu tasarrufu gerektirir, insanlık da, ekonomi de…

 

Cem Polatoğlu

Tur Andiamo

Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü

0212 212 3030 pbx – 0850 420 00 00

www.andiamo.com.tr

Twitter     https://twitter.com/baracudacem

Facebook  https://www.facebook.com/cem.polatoglu.18/

instagram : http://instagram.com/baracudacem

Skypee      : baracudacem@gmail.com