Cem Polatoğlu Kimdir?

Cem Polatoğlu Kimdir?

EĞİTİM HAYATI;

İ.T.Ü Gemi İnşaatı Mühendisliği Fakültesine Türkiye 42.si olarak girdi. Mezuniyet sonrası Amerika’da Nord Caroline S.U. Master, Avusturya / Viyana’da W.T.Ü. de doktora çalışması yaptı.

ÇALIŞMA HAYATI;

Sektörde Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi, Acente Sahibi olarak çalıştı. Sektör dışı NewYork’ta Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Departmanı ve Madrid’de IBM Borsa Takas Merkezinde çalıştı.

Yurtdışında;

  • 1982, Avusturya’da çeşitli turizm firmalarında Operasyon departmanında çalıştı ve Avusturya’ya gelen Türklere rehberlik yaptı.
  • 1985-1986 NewYork Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Departmanı
  • 1986-1988 Amerika. Duxbury, Massachusetts’de Thomas Cook Avrupa operasyon departmanı İtalya ve İspanya Sorumlusu.
  • 1988-1989 İspanya-Madrid IBM Borsa Takas Merkezi
  • 1989-1991 İtalya ve İspanya’da Türkiye’deki turizm firmalarına Fuar, Otel, Transfer hizmetleri, Rehberlik.ve Avrupa’ya gelen Türk Futbol Takımlarının çeşitli organizasyonları.

Türkiye’de;
Yurtdışında okurken yaz aylarında Türkiye’de çeşitli firmalarda incoming rehberliği

Asyatur, Vip Turizm, Allegrotour, Lord Turizm outgoing operasyon ve Tur Rehberliği

Duru Turizm Outgoing ve incoming Operasyon ve Tur Rehberliği

Turizm Firmalarına hizmet eden Pronto&Cem Ajans’ın kuruluşu. Tek bir günde Hürriyet gazetesinde 52 Turizm firmasının ilanını çıkarak gazetelerde tüm zamanların reklam ajansı rekoru kırıldı. Yazılı basında ciro bazında Türkiye’nin 4. büyük ajansı oldu.

Prontotour’un kuruluşu.
Çok kısa sürede İtalya pazarında Outgoing ve incoming’de en önemli aktörlerden biri oldu. Türkiye’de ilk kez sadece Türk tüketiciler için İtalya ve diğer ülkelere çift bacak Charter uçuşları başlattı. Şirket doyurucu bir noktaya geldiğinde Ali Onaran’a devredildi. 40 yıllık dostum Ali Onaran şirketi, dünyada söz sahibi bir turizm şirketi haline getirdi.

İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Almanca  4 dilden Turizm Bakanlığı kokartlı Profesyonel Turist rehberi. 7 dil biliyor.

Outgoing ve incoming yapan, gazete ilanı çıkan turizm şirketlerinin sorunlarının diyalog yolu ile çözülmesi amacıyla 24 üyeyle başlayan ve daha sonra genişleyen Tur Operatörleri Platformu’nu kurdu. 1999 yılında kurulan Platform 2 milyonun üzerinde yazılı basında ve 1.000 üzeri TV haber bültenlerine yayın konuğu oldu, demeçler verdi,

GAZETECİ.
1994 yılından itibaren, başta Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Anayurt gibi gazetelerde ve 30’un üzerinde Digital Gazetelerde yazılarına başladı. TUYED – Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği 2. Başkanlığı yaptı.  FIJET – World Federation of Travel Journalists üyesi.

Katıldığı bazı TV Programları ; https://www.youtube.com/channel/UCgiU5evyOBMvRcgz6GmdPOg

Gazete ve Dergi yazıları ; https://cempolatoglu.com/
Sömestre ve Yaz tatillerinin bölgelere ayrılması (1999), Kamu Kampları turizme kazandırılmalı (1999), Frankfurter Tabella (Kütahya Çizelgesi) – 1999),  Reiseversicherung yani Zorunlu Sigorta (1999), Yenikapı’nın cruise limanı olması (205), Gastronomi Turizminin geliştirilmesi (2012), Home Office çalışma izni (2007), EPCOT CENTER!a Türkiyenin katılması gerekliliği (1999), Kumarhaneler Açılsın (2015), Uluslararası Fuarlara Bölgesel katılımın gerekliliği (2004), Transit yolcuların Türkiye’de konaklamaları için promosyonlar (2018), Yalıkların Turizme Kazandırılması (1999), Bagaj Bandı sorunu (2018), Bavul Kaybı sorunları (2017), Turizmcilerin Köprü  – ara günlerin birleştirilmesi isteği (2008), Boğaz köprülerinin “Seyir Terası” olması (2005), Tur Operatörlüğü Yasası (2009), Tatil Türklere neden pahalı (2013), Eğlence varsa Turist var (2012), Yerli Yabancı Turist Profilleri (2007) ve daha fazlası www.cempolatoglu.com sayfasında

Baracudatour’un kuruluşu.
Çok kısa sürede Egzotik ve Balayı Turlarında söz sahibi oldu. Tayland ve Mısır merkezli şirketlere kar ortağı oldu. Türkiye ve İtalya’daki firmalara B2B olarak tüm Uzakdoğu’da hizmet vermeye başladı.

2 kez tek başına Türsab yönetimine aday oldu.
Amaç başkan olmak değildi. Çünkü Türsab başkanını en yüksek oy alan 9 kişi seçer. Burada amaç 15 yıl yurtdışı tecrübesindeki kazanımları daha geniş kitleye duyurabilmek. Bunları içeren 2 kitabını seçimlerde dağıttı. Avusturya’da çalıştığı dönemde acentalar tarafından uyulması ve yapılması zorunlu olan (Frankfurter Tabella ve ReiseversicherungKütahya Çizelgesi ve Mecburi Sigorta’nın Türk Turizmine kazandırılmasında direkt katkısı oldu.

Baracudatour belgesi iptal edildi, 3 senelik hukuk mücadelesi ile geri aldı:
Baracudatour’un belgesi Cem Polatoğlu’nun gazetelerde yazdığı bir yazı nedeniyle 3 saat içerisinde iptal edildi. O dönem Siyasiler, kadının kendi bedenine ortaçağ hükümleri getirmek istediler. Tecavüzcüsünden, babasından hamile kalanların bile kadının ölmesi pahasına istemediği çocuğu doğurmasını istediler.  Biz de yazdık; Kürtajı yasaklarsanız, kadın gider yasak olmayan yerlerde bu işi yapar. Kumarhaneleri yasakladınız. Ne oldu? Kumar oynamak isteyenler burnumuzun ucundaki Kıbrıs, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan hatta 8 mil açığımıza giden gemilerde veya merdiven altında kumar oynuyorlar. Esas tehlike ise, Kürtaj merdiven altına inerse… Yazının başlığını da koydum. “Kürtaj Turu 199 Euro” Çünkü Ukrayna ve bazı ülkelerde sağlık hizmetleri ücretsiz. O ülkelere giden herkes istediği sağlık hizmetini alır.  Bu bir yazıydı. Köşe yazısı. Ne şirketimde, ne Türkiye’de hiçbir firma bu turu yapmıyordu ki yapsa da bunun bir yasağı yoktu. Ancak sadece başlığı okuyan zat ne yaptı? Acenta Belgemi iptal etti.!!! Yani ben yazı yazdım, Başaran Ulusoy ticarethaneyi kapattı. Misal, Ali Koç bir yazı yazacak, TÜPRAŞ’ı kapatacaksınız… Ama öyle oldu. 4 sene süren hukuk savaşı sonrası Baracudatour belgesi iade edildi. Çok büyük maddi kayıplarına rağmen karşı dava açmadı.

Rehberlik kokartı Şerif Yenen zamanında iptal edildi itiraz sonucu geri aldı;
2013 veya 2014 olmalı, haksız bir uygulama ile elinden alındı. O zamanki kurallara göre Rehberlik vizesi almak için her 2 senede bir tam günlük kursa katılmak gerekiyordu. Aslında kursa katılan da yoktu. Para ödeyip imza atmak yeterliydi. Çünkü burada amaç IRO’ya gelir sağlamaktı. Cem Polatoğlu İlk sene yurtdışındaydı, 2.sene ise 4 ay yoğun bakımda kaldı. Rapor ibraz edilmesine rağmen kokartı iptal etti o zamanki IRO yönetimi. Gerçi 10-15 senedir incoming rehberliğine gerek duymadım ancak 2020’de Bakanlığa itiraz ettim. Kabul edildi.

Baracudatour’u Venezuela’lılara sattı;
Baracudatour’un Irak Hava Yollarını 89 uçağı ile birlikte satın alınması, ülkeye 700 milyon dolarlık bir döviz girdisinin sağlanması, Türkiye’de base oluşturması ve prosedürlerin kolaylanması konusunda katkı yaptı.

Tur Andiamo’nun kuruluşu.
Şirket, özellikle Afrika ve Dünya mirası bölgelerine tur yapmaya başladı. Halen şirketinin başında.

Rahmetli Prof. Orhan Kural’ın kurucusu olduğu Gezginler Kulübü Derneği Yönetim kurulunda bulundu. Birleşmiş Milletlere göre 169 ülke, Dünya Gezginler haritasına göre 225 ülkeyle Türkiye’nin 2.Gezgini.

Gürkan Boztepe’nin kurucu başkanı olduğu Gastronomi Turizmi Derneği‘nin kuruluşunda yer aldı. .

JAYCESS –  Genç Müteşebbisler Derneği İstanbul Kurucu üyesi.

HOG – Harley Owners Group üyesi, yurtiçi – yurtdışı grup gezileri organizasyonu sorumlusu.

Tourismo Group‘un 25. yılı nedeniyle düzenlediği etkinlik ve bastırdığı İLKLER & İZLER isimli Almanak’ta Türk Turizmine yön veren 25 kişiden biri seçildi.

MISIR Turizm Bakanı ve Bakanlığı Türkiye masasına 6 sene danışmanlık yaptı.

Bir çok üniversitede Turizm üzerine eğitim verdi, Panellerde konuşmacı oldu. Halen bir çok üniversitede yazı ve önerileri, ders olarak okutuluyor.

TÜRSAB Görevler;
Türsab Boğaziçi Bölgesel Yönetim Kurulunda 9 sene görev yaptı. 19 sene Türsab TOAR (Tüketici, Otel, Acenta, Rehber İlişkileri) İhtisas komitesinde çalıştı. Firuz Bağlıkaya Başkanın gelmesi ile birlikte TOAR’ın yanı sıra Türsab Dergisi Yayın kurulu’na seçildi, Türsab Yurtdışı Turlar Komitesi Başkanı oldu ve Türsab TV’de moderatörlük yaptı.