BOĞAZ KÖPRÜLERİ SEYiR TERASI OLSUN

Ne  Eyfel Kulesi, ne Empire States binası, ne de London Eye

Dünyanın en güzel seyir terası “İstanbul Boğaz Köprüleridir”

İstanbul’u ziyaret eden Turist sayısı 2019’da 12 milyonu geçti. Amaç; Turist başına elde edilen geliri arttırmak ise;

İşte Fırsat!

Tüm dünyada çok önemli seyir terasları ve özel alanları ziyaret eden turistlere sertifika veriliyor. Bu sertifika, hem bölge için ekstra bir gelir kaynağı hem de gezgin turistler için gururla saklayıp duvarına asacağı bir “gezgin hatırası” olmaktadır.

Turizme, Belediyemize milyonlarca euro katkı;
Nasıl mı?;
Boğaz Köprüleri ücret karşılığı yerli ve yabancı turistler için yaya geçişlerine açılır. Hemen köprü çıkışında yapılacak olan seyir terasında ise “Asya’dan Avrupa’ya geçiş” sertifikası ve turistin köprüden çekilen fotoğrafı verilir.

Bu projemizi, geçtiğimiz senelerde Tur Operatörleri Platformu ve üyesi olduğum Gezginler Kulübü (Başkanı Sn.Prof. Orhan Kural) eşliğinde bir fizibilite raporu ve İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Japonca olmak üzere dört dilden Sertifikaları ile hazırladık (bknz resim).

Ardından dosya halinde Sayın Dönem Valimiz Hüseyin Avni MutluSayın Dönem İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 18 yıldır Türsab Başında olan Sn.Başaran Ulusoy’a projemizi ilettik. Şahsen görüştüğümüz Sayın Mutlu projeye son derece olumlu baktılar ve destek olacaklarını bildirdiler. Yurtdışında olan Sayın Topbaş‘a ise konu yardımcısı aracılığı ile iletildi. Kendileri de projeyi takdirle karşıladıklarını ve destekleyeceklerini belirttiler. Ancak üyesi olduğum Türsab yani Türkiye Seyahat Acentalar Birliğinde şahsen katıldığım toplantıda Sn.Başkan olaya sıcak bakmadılar. Ben de o zamanki düşünceme göre, Birliğimden bağımsız bir iş yapmak istemedim ve proje güdük kaldı.

Ancak bugün farklı düşünüyoruz ve bizler bu projeyi hayata geçirmekte ısrarlıyız. Diyoruz ki;
#BoğazKöprüleriSeyirTerasıOlsun

Not: Bu projeye mutlaka muhalif olacaklara, “intihar olayları artar” diyenlere hatırlatıyoruz ki;

  1. Akacak kan yerde durmaz. Kişi arzu ederse, biner taksiye yine köprüde intihar eder.
  2. Bu düşünce ile Eyfel Kulesini de kapatmak mı lazım?
  3. Gerekirse “çelik file” yapılabilir.
  4. Köprü ilk yapılırken yaya geçişi hesap edilerek inşa edilmiştir. Statiği, yaya geçişlerine uygundur.
  5. Köprü ilk seneler yaya geçişlerine açıktı.