BANSKO ARTIK TÜRK

Bir turizmci olarak Bayramda, Yılbaşında, Sömestre tatillerinde Türklerin yoğun yurtdışı seferlerine yakından şahidim.  Champ Ellesse, 5th Avenue, Plaza Del Sol, Via Del Corso, Patpong Street,  Oxford Street, Courchevel, St.Moritz. Her yerde Türkçe duymaya alışığım. Ama bu kez Bansko’da durum bambaşka. BANSKO ARTIK TÜRK.

Bulgaristan’ın bu güzel kayak merkezinde Tabelalardan Menülere, Garsonlardan Müziklerine, Yemeklerinden İçeceklerine her şey ama her şey Türk ve Türkçe. Çünkü şu sıralar sokaklarda Bulgarlardan çok Türkler var. Hatta sadece Türkler var.

Bu kadar Türkçeleşmek bazen Türk Turisti de rahatsız edebiliyor. Örneğin gittiğiniz tavernada kapıda ki görevli “buyur abi” garson “ne verim abime” der,  müzisyen “Tavukları pişirmişem hacıyı da çarşıya göndermişem” çalarsa “N’ooluyo yahu? ” diyorsunuz.

Peki BANSKO’ya Türklerin bu kadar rağbet etmesinin sebebi nedir.?

Öncelikle şunu tekrar belirtelim;

Hala Türkiye’de Sömestre tatiline 20 milyon öğrenci aynı gün tatile çıktığı için Uludağ’ın fiyatları BANSKO’ya göre dört katı. Sömestre ve Yaz tatillerini bölgelere göre ayrı ayrı periyodlarda başlamadıkça bu sorun hep olacak ve güzelim ülkemizin güzelim dağları sömestre tatili harici bomboş kalırken her sene  milyonlarca dolarımız yurtdışına kaçacak.

Peki, Sayalım.BANSKO avantajlarını

1) Dediğimiz gibi; BANSKO’da  fiyatlar Uludağ’ın Sömestre fiyatlarının dörtte biri. Ancak internetten veya kendileri yazışıp otel alacaklar dikkat. Acentalar ile çalışın. Buralara kadar gelip sokakta kalabilirsiniz. Çünkü, 3 kuruşu kar’ı gören otelci, ön rezervasyon veya ödeme tanımıyor.

2) Burada Pistler Uludağ’ın pistlerinin 15 katı uzun. Ancak bizde ki kadar bakımlı değiller. Yapay kar sistemleri ise kar seviyesi 1m altına düştükçe otomatik olarak  çalışıyor.

3) Kayak Tesisleri ve Liftleri  çok daha modern, çok daha hızlı ve ucuz. Haftalık limitsiz skipas 100 euro civarında. Ayrıca lift pası olanlar sağlık sigortasına da sahip oluyorlar.

4) Bansko Türkiye’ye çok yakın. Uçakla 1 saat, Araba ile 6-8 saat. Araba ile gelecekler otoban geçiş pulunu mutlaka cama yapıştırsınlar. Yoksa Bulgar polisinin gazabına uğrarlar.

5) Restoranlar çok ucuz. Bir Bulgar tavernasından kişi başı fiks menü her şey dahil 20-25 euro’ya eğlenmek mümkün.

6) Kumarhaneler var.

7) Tabi son olarak da yurtdışında tatil yapabilmenin keyfi var.