ARAP TURİSTLERİN TÜRKiYE’YE GELMESi iÇiN 10 SEBEP

  1. Türk dizilerinin Arap ülkelerinde çok sevilip seyredilmesiyle birlikte Arap Turistlerin artan ilgileri.
  2. Türkiye’nin modern Müslüman ülke olmasının kendilerine sağladığı rahatlık, huzur. Dini vecibelerini her an her yerde yerine getirebilmeleri. Kendi ülkelerindeymiş gibi davranabilmeleri, kendi kültüründe olan yemekleri veya benzerlerini Türkiye’de bulabilmeleri, haram korkusu olmadan yemek yiyebilmeleri, sokakta nargile içebilmeleri.
  3. Sağlık ve Estetik operasyon amaçlı gelen Arap turist sayısı 2017 itibarı ile 410 bin kişi. Not: Ağırlıklı saç ekimi için geliyorlar
  4. Alış-veriş imkanlarının, çeşitliliğin, AVM’lerin güzel ve fiyatların kendi ülkelerine göre daha uygun olması.
  5. Kendilerini kültürel açıdan Türk halkına diğer Avrupa, Asya ve Amerika ülkeleri insanlarına nazaran daha yakın hissetmeleri, Türklerle kolay dialog kurabilmeleri.
  6. Özellikle Arap kadınlarının Türkiye’yi rol model olarak görmeleri. Ülkelerinin Türkiye gibi kendilerinin ise Türk kadını kadar özgür olmasını istemeleri.
  7. 11 Eylül nedeni ile Amerika ve Avrupa ülkelerinin Arap ülkeleri vatandaşlarına uyguladığı Vize zorlukları
  8. 11 Eylül ve IŞiD etkisinden sonra Amerika ve Avrupalıların Arap ülkeleri vatandaşlarına bakış açılarının, davranışlarının değişmesi.
  9. Arap yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgileri ve yatırımları dolayısı ile artan Arap iş adamları tafiği, Türkiye’den ev alan Arapların sayılarının artması
  10. Ve elbette Türkiye’nin tarihi ve turistik güzellikleri, Bursa, Yalova, Karadeniz, Bolu gibi daha çok yeşil alanlara, göllere ve akarsulara sahip olan bölgelerimiz ve bazı Araplar için Osmanlıdan gelen bağlar.