AB’den Türklere aşı engeli

AŞI, TÜRKLERE AVRUPA KAPILARINI KAPATTI MI?
 
Ve beklenen açıklama geldi; AB ülkelerine giriş yapabilmek için Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıları yaptıranlar kabul edilecekmiş. Yani, ikinci bir karara kadar bizim Sinovac ve Rusya’dan gelmesi muhtemel Sputnik aşısını kabul etmiyorlar. Bu durumda Türklerin %99’u AB kapısının dışında kalıyor.
 
SEN DÜŞÜN AVRUPA…!
Avrupa’yı hiç görmemişler adına üzüldüm. Ama sıkmasınlar canlarını. Bu günler de geçer. Ancak bu ayırımcı kararda, tek kaybeden biz olmayacağız.
Neden mi?
TUİK’in açıkladığı son Turizm İstatistiklerine göre; Türkiye’yi ilk çeyrekte ziyaret eden yabancıların, ortalama gecelik harcaması 64 dolar olurken, Türklerin kişi başı harcamaları gecelik konaklamada 120 dolar, haftalık 840 doları geçiyor. Yani bir Türk, 2 Avrupalıya bedel harcama yapıyor. Çünkü; Türk, iyi yerde yemek yiyor, alışveriş yapıyor, bahşiş bırakıyor. İyi bilir bizi Yunan restoranları, Roma, Barcelona, Nice esnafı.
Bu arada Avrupa kendi aşıları dışında aşı kabul etmeyince Dünyanın en çok gezen Turistleri Ruslar ve Çinliler’in bir kısmı da bize kalacak. Umarım AB uzmanları hesaplarını buna göre yapmışlardır.
 
Sen bizi almazsan alma Avrupa.
Çok da …!
 
Cem Polatoğlu