TÜRSAB BAŞKANI İLE TOPLANDIK

TÜRSAB BAŞKANI İLE TOPLANTI

Tursapnet isimli Turizm portalı üyeleri geçtiğimiz günlerdeTurizm Bakanı ile yaptıkları toplantının ardından bu hafta da Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya ile bir toplantı gerçekleştirdiler.

Oldukça elektrikli geçen bu toplantıda, Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya ile Tursapnet’in kurucusu Cemal Kızıltan 40 yıllık dostluklarına rağmen zaman zaman soğuk rüzgarlar estirdiler. Firuz Bağlıkaya toplantıda, hem kendi düşüncelerini bizlerle paylaştı hem de Turizm Bakanının Tursapnet ile yaptığı toplantıdaki söylemlerinden kendi payına düşenlere söz hakkını kullandı;

Peki, Sn.Bağlıkaya ile neler konuşuldu, Bağlıkaya neler dedi ve biz konuşmalarından neler çıkarttık bakalım;

– Firuz Bağlıkaya’nın Sayın Bakandan bu önemde hiç randevu talep etmediği doğru mu? Evet doğru. Taleplerimizi genelde ya yazılı olarak bakanlığa veya basın aracılığı ile yapmış. Bakanlığın birliğimize de çağrıda bulunduğu sektör toplantılarına şahsen hiç katılmamış. Turizm bakanının da mevcut olduğu bu toplantılara tüm turizm sektör bileşenleri başkan düzeyinde katılırken, Firuz Bağlıkaya ya hukuk müşavirini ya da yardımcılarını yollamış.

– Bağlıkaya ise; İstanbul’da taksicilerle bile toplantı yapan bakanın, ismen kendisini hiç bir yere çağırmadığını belirtti.

– ” Türsab’ın UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) için Ulaştırma bakanlığı ile yaptığı toplantıları bilgilendirmemize rağmen Turizm bakanı veya bakanlık duruma hiç müdahil olmadı. Biz bu nedenle seyahat acentaları olarak hala kendi araçlarımızla kendi müşterilerimizin transferini dahi yapamıyoruz”. dedi

– Turizm bakanının Türsab onaylarsa sıcak bakacağını söylediği, sektörün bu dönemde ihtiyacı olan “Belge dondurma” teklifimiz, Türsab tarafından da olumlu karşılanıyor. Ancak genel kanı, yapılması gerekenin basın veya ortak dostlar vasıtasıyla karşılıklı haber yollayarak değil de karşılıklı mutabakata varılarak uygulanması gereken bir durum olduğudur.

– Seyahat acentaları için öngörülen 50.000 TL’lık kredi için 1600 acenta başvurmuş. 300 acenta faydalanabilmiş. .

–  Firuz Bağlıkaya, Hepsiburada.com‘un belge başvurusunu işleme koymadıklarını, bakanlığın ise bu konuda ısrarcı olduğunu söyledi. Bu acentaya belge verilmesi için elzem olan yerinde “denetime” gitmeyeceklerini belirtti.

– Tüm sektörün sahipleneceği ortak bir “Turizm yasasına” başkan karşı. Konunun gündeme getirilmesinin bazı odakların Türsab’ı lağvetme kararının bir aşaması olduğunu, ayrıca Bakan’ın bu yoğunlukta herkese randevu vermesinin altında, “Görüyorsunuz, Birliğe (Türsab) ihtiyacınız yok. Ne zaman isterseniz bana ulaşabilirsiniz” mesajının yattığını söyledi.

– Başkan, Bakanın, “bu kadar yanlış yönetilme ve borca rağmen Türsab’ı rahatsız etmedikleri” savına ise; Türsab’ın seçildikleri ilk günden beri Haciz, Teftiş ve Müfettiş baskısı altında olduğunu söyleyerek cevap verdi.

– Taksicilerin dahi kendi sektörlerine sahip çıktıklarını, UKOME toplantısından çıkar çıkmaz taksicilerin cep telefonundan kendisini taciz ettiklerini söyleyen Bağlıkaya Seyahat Acentalarının sektörlerine ve sorunlarına duyarsız olduğunu, sosyal medyada kendilerini yalnız bıraktıklarını söyledi. Örnek olarak da, “bir tweet atıyorum sadece 15 acenta like’lıyor” dedi. Bunun üzerine Tursapnet Kurucu üyesi Cemal Kızıltan; “35 tane BTK (Bölgesel Temsil Kurulu) başkanınız, 30 kişilik Yönetim Kurulunuz ve yüzlerce çalışanınız bile sizi sosyal medyada desteklemiyor, like’lamıyorsa ya sizde ya da iletişim danışmanlarınızda sorun vardır” dedi.

–  Türsab Twitter sayfasında 11.000 meslektaşımız haricinde Allah cc gecinden versin onbinlerce Anne-baba, kardeş, kayınvalide, kayınpeder, amca-dayı, akraba vefat duyurularının yoğunluğunun, diğer mesleki duyurulara ilgiyi azalttığı, bu nedenle meslektaşlarımızın vefatı haricindeki akraba duyurulardan imtina edilmesi uyarısı yapıldı.

– Sosyal medyada isteklerimizin kamuoyunda ses getirmesi amacı ile önerdiğimiz  “trend topic” (en çok kullanılan anahtar kelime)  çalışmalarına ağırlık verilmesi önerimiz başkan tarafından kabul gördü.

– Acentalarla iletişim konusunda, TÜRSAB TV‘de her ay direkt başkan tarafından en az Türsab hukuk mişavirimiz ve Gastronomi Komitesi Başkanlığı kadar,  faaliyetlerimiz konusunda acentalara bilgi verilmesi önerildi.

– Pandemi döneminde bir çok firmamız müşterilerine iade konusunda sorun yaşadılar, yaşıyorlar. Çünkü acentalar, müşterilerinden topladıkları paraların çok büyük bir kısmını kirasına, maaşlara, vergilere, reklamlarına, otellere, havayollarına, ören yerlerine ve karşı acentalara ödeme olarak yaptılar. Bu ödemelerin çoğu da “geri dönüşü olmayan” veya ancak pandemi sonrası kullanımına izin verilen paralar. Bağlıkaya; “Bakanlıktan bu konuda kamuoyuna bir deklarasyon yayınlanmasını istedik. Kabul görmedi. Ancak sermayesi yeterli olduğu için bakan bey kendi şirketinde müşterilere tüm paralarını iade etti. Şirketine böylece ekstra reklam yapmış oldu” dedi.

Bağlıkaya; Başta Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı veya benzeri devlet kuruluş ve erkanı ile olan toplantılarımızda muhataplarımız bize, “iyi tamam da bu konuyu bir de Turizm Bakanına (bakanlığına) soralım” diyorlar. Kısaca bizi bypass etmek istiyorlar. “Muhatabınız biziz” desek de “o da Türkiye’nin en büyük şirketinin sahibi, o bilmeyecek de kim bilecek” diyorlar. Konu Sayın Bakanın çalışmadığı sağlık turizmi, incoming vs gibi bir konu olsa dahi durum bu…

VE FİNAL…

Cereyana kapılmadan bitirebildiğimiz toplantı neticesinde, her ne kadar zorlansa da Değerli Başkanımız Firuz Bağlıkaya yine çok değerli meslektaşımız, kardeşimiz, gururumuz içimizden gelen Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy‘a sorunlarımızı birebir, yüz yüze görüşmek amacıyla randevu talebi iletmeye ikna oldu.

Teşekkür ederiz, mutluyuz, daha umutluyuz…!