TURİZMİ NASIL BİLİRDİNİZ?

Valla iyi bilirdik. Taa ki Beşibiryerde’yi bulana kadar.

Eskiden de dibi görmüştük, Deprem olmuştu mesela. Körfez krizini gördük biz, Apo yakalanmıştı, İtalya Krizi de derindi. Anayasa fırlatılmıştı. Dolar 2 katı fırlamış, Borsa çökmüştü. PKK yine karakollar basmış, bombalar koymuştu dörtbir yanımıza. Yöresel felaketler de Turizme darbe vurmuştu. Misal Mısır krizi, Misal Arap Baharı, Rusya ekonomik krizi

TEKER TEKER GELİN…

Bunların hepsi teker teker gelmişti ve üçer beşer aylık krizlerden sonra tekrar su yüzüne çıkmıştı Turizmimiz.

Ama şimdi elimize Beşibiryerde‘yi tutuşturdular.

Önce komşuda savaş ile başladık. Suriye sınırına kadar olan mesafedeki ülke vatandaşları bile Türkiye’ye gelmekten imtina ettiler. Ne o? Komşunuzda savaş var.

Ardından Güneydoğu olayları patlak verdi. Doğuda ki sokağa çıkma yasaklarını Batı’da, Güney’de zannetti Turistlerimiz.

Sınır ihlali yapan Rus uçağını Höt demek yerine Kütte denek gözünden vurduk. Uçaksavar sanki Turizmin yanı sıra Narenciye, Tekstil ve 52 sektörü de vurdu.

Tabi PKK’da boş durmadı, Genç, yaşlı, çoluk çocuk demeden sivillerin ortasına bombaları yerleştirdi.

Haylaz Daeş’de beklemedi. Şehirlere bomba üstüne bomba koyarak yerli yabancı başta Alman ve İsrail’li Turist onlarca kişiyi öldürdü.

Peki bu cenaze kalkar mı?

Kalkar. Daha önceleri nasıl kalktıysa yine kalkar. Ve her şeye yeniden ve baştan başlayarak Turizmi tekrar inşa ederiz. Her şer’de bir hayır vardır derler. Bakarsınız çiçekler açarken bahçemizde göremediğimiz zararlı otları yolup, daha sağlıklı ve sürdürülebilir Turizm’e kavuşuruz. Reçeteyi ise bir önceki yazımda belirtmiştim. Bu haplar acı ama iyiletiricidir…