TUR SATIN ALIRKEN NELERE DiKKAT ETMENİZ GEREKİR

Eski bir Kayseri sözüdür; “Mal alırken kazanılır”. Bu da Anneanne sözü “Ucuzdur vardır illeti”

Biz tur alırken her iki sözü de kulağımıza küpe yapıp hareket edeceğiz. Yoksa hikayemiz ya hüsranla ya da mahkeme ile bitiyor.

2 meslek hayal satar. 1.si Sigortacılık. O felaket satar. Korkutarak satar. 2.hayal satan meslek grubu ise Turizmcilerdir. Onlar da “Rüya” satar. Ballandırarak satar. Her ikisinde de hayal gücünüzün sınırlarını zorlarsanız eskilerin deyimi ile “sukut-u hayal”e uğrarsınız. Yani Hayal kırıklığına.

Sigorta sektörünü bilemeyeceğim. Ama bir turu satın alırken Hayal Kırıklığına uğramamak için aşağıdaki tedbirleri almanız gerekir.

– İlk bakmamız gereken turu satın almak istediğimiz şirketin TÜRSAB üyesi bir şirket olup olmadığıdır. Bunu www.tursab.org.tr web sitesindeki acentalar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Sizi Türsab üyesi bir şirket adına para toplayanlara karşı da uyarmak isterim. Üye acentanın kendisi haricinde hiçbir şahıs veya şirket acenta adına para toplayamaz.

– Elbette fiyat önemli. Birkaç firmayı kıyaslamadan turu satın almayın. Ancak unutmayın. Bir tur şirketinin net kar marjı dünyanın hiç bir yerinde %15’i geçmez. Ortalama da %5-10 civarındadır. Eğer bir turun fiyatı aynı şartlardaki diğer turlardan %10-15’u daha düşükse bir duracaksınız. Bu kadar fark olamaz. Burada Anneanne sözünü dikkate alacaksınız. Vardır bir illeti.

– Mümkünse şirket hakkında internetten bilgi toplayın, daha önce bu şirketle seyahat etmiş olan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın. Kulaktan kulağa reklam gibisi yoktur. Ancak dikkat. Genel hizmet kalitesinin bozukluğu ile münferit bazı hataları karıştırmayın. Örneğin turu satın alırken, turda veya aldıktan sonraki acenta ve çalışanlarının tavrı genel hizmet kalitesini gösterir ancak oteldeki resepsiyon görevlisinin ters konuşması veya olası temizlememiş bir oda verilmesi münferit bir hata olabilir.

– İptal, tur erteleme, vize alınamama vs şartlarını ödeme yapmadan öğrenin. Çünkü tur şirketi de sizden aldığı ödemeleri derhal uçak ve otellere yapmak zorunda. Sonra “aaa ben bunu bilmiyordum, okumadım” ın faturası ağır olabilir.

– Yaptığınız ödemelerin makbuzlarını, imzalı Tur Kayıt Formunu acentanızdan isteyin. Seyahat acentasının Zorunlu Türsab Sigortası’nı mutlaka yanınıza alın. Tura çıkmadan önce şartlarnı okuyun. Bu sigortalar minimum koşulları içerir. Eğer ek teminatlar istiyorsanız ücreti mukabili bunu acentanızdan talep edin.

Bir sonraki sayımızda Tur şikayetlerinizi nereye yapabilirsiniz onları konuşacağız.

Sorularınız varsa lütfen gazetemize iletiniz.