Oğlum neden Amerika’da okusun?

Neden Amerika

Oğlumun kesinlikle Amerika’da okumasını istiyorum Çünkü;

Başta oğlum ve tüm aile fertleri son 5 senedir yaptığımız araştırmalar neticesinde onun Amerika’da Finans, İşletme gibi Ticaret’e daha yatkın bir bölüm okumasına karar verdik. Bu hafta, Üniversite başvuruları konusunda bizi yönlendirebilecek tanıdık bir danışman konusunda dostların yardımını rica etmiştim. Sağ olsunlar, özelden ve sosyal medyadan birçok arkadaşım kontakları geçtiler. Hepsi ile teker teker sırasıyla konuşuyoruz.

Bazı değerli dostlarım da bize oğlumun Kanada, Hollanda, Avusturalya, Yeni Zelanda, İsveç, Almanya, Rusya, Avusturya, Danimarka hatta Çin gibi başka ülkelerde okumasını önerdiler. Onlar da kendi görüşlerinde haklılar belki. Başka ülke veya branş öneren ilk 10-15 arkadaşıma, son 5 yıllık süreci her birine dakikalarca izah ederek başladım, daha sonra herkese tek tek anlatmaktan çok yoruldum ve ısrarcı olan dostlara kısaca;  “konu tartışmaya kapalı” dedim. Ancak, istemeden de olsa kendilerini kırmış oldum. Özür dilerim.

Burada, oğlum başta olmak üzere 5 yıldır tüm ailenin neden Amerika’da okumaya karar kıldığımızı bir kez daha anlatmak istiyorum;

  • Senelerdir Amerika’da ortak olduğum bir şirketim var. Elbette biricik oğlumun o işin başına geçmesi, hatta kendi şirketini kurup işimizi (Turizm) orada devam ettirmesini arzu ediyorum. Bu bile “Neden Amerika” sorusuna başlı başına bir cevap olabilir.
  • Benim de okuduğum, Birleşmiş Milletlerde çalıştığım “Amerika Birleşik Devletleri” başlı başına bir “Eğitim” unsurudur. Her şeyin EN’i Amerikadır ve Amerika’dadır. Elbette diğer ülkelerde de başarılı işler, şirketler vardır ama yine de Ticaretin, Borsa’nın, Finansın, Teknolojinin kalbi, İnternet Pazarlama ve Reklam Ajansları, dünyanın en büyük 500 şirketinin 148’i, dünyadaki üretimin %18’i Amerika’dadır.
  • Amacımız, oğlumun orada bulunduğu süre içerisinde ana dili gibi İspanyolca öğrenmesi, tüm kültürleri öğrenerek, hazmederek önümüzdeki senelerin pazaryeri Amerika kıtasını baştan sona, karış karış dolaşması ve antenleri açık olarak ileride işbirliği yaratabilecek, franchising, ortaklık, know-how’ı Türkiye’ye taşıması. Bunun için de Amerika’da yeteri kadar bol vakti olması gerekiyor. Okul 5.planda. Elbet mezun olacaktır ama onun zamanında okulunu bitireceğinden eminim.
  • Bu nedenle Finans, Ekonomi, İşletme gibi Ticarete daha yatkın bir bölüm seçmesini arzu ediyoruz.
  • Ivy league gibi zorlayıcı üniversiteler asla tercihimiz değil. Yoksa, kesinlikle benzeri zorluk ve eğitim düzeyinde Türkiye’de okullar mevcut.

Bu görüşlerimizin ışığında yapacağımız başvurular konusunda bizlere yardımcı olacak makul, mütevazı danışmanlar arıyoruz. 5000 dolar karşılığında veya saati 700 TL’dan 30 saat garanti isteyen danışmanları istemiyoruz.

Sevgiler