BAVUL KAYIPLARI VE NEDENLERİ

Uçak seyahatleri arttıkça elbet kayıp bavul sayıları da artmaya başladı. Bunların bir kısmı elimizde olmayan nedenlerden dolayı meydana gelse de bizim de nedeni olduğumuz durumlar mevcuttur.

Malumunuz Havayolu kontuarında check-in yaparken yani bavulu teslim ederken, üste bakan bavul sapına bir etiket bağlarlar. İşte o etiketin bir barkod’u vardır. Hatta o barkodu içeren ince barkod’lardan da 3 adet valizinize yapıştırılır. Bir çok havaalanında bu barkodlar okutularak gidilecek destinasyon görülür ve valiziniz bineceğiniz uçağa nakledilir.

Malum kayıplar ise başta;

* PERSONEL HATASI ;

Yani Havaalanı Personelinin valizinizi sizin uçağınız yerine başka bir uçağa yüklemesi veya tamamen yüklemeyi unutması. Ancak günümüz teknolojisinde bu personel hataları gittikçe azalmaktadır çünkü okunan Barkod’lar sayesinde birçok valiz otomatik olarak uçaklara yüklenmektedir.

* AKTARMALI UÇUŞLAR;

Eğer aktarmalı uçuşunuz iki veya daha çok ve farklı havayolu ile yapılıyorsa Ör.Amerika uçuşunuz, Londra üzerinden British Havayolları ile ve Londra’dan Miami’ye uçuşunuz United Havayolları ile olduğunu düşünelim. Bu bir risk teşkil eder. Hatta oradan da Cancun’a Meksika havayolları ile uçarsanız risk oranınızı arttırmış olursunuz.

* BARKOD HATALARI;

Özellikle çok uçanların başına gelir. Bavul sapına takılan etiket, bavul havaalanı personeli tarafından taşınırken ezilir, kırışır veya okunamaz hale gelir veya personelin elinin uzanamayacağı kadar uzaktaysa, personel bu kez valizin üzerindeki ince barkod’u okutur. İşte bu noktada siz hala eski seyahatinizden kalma barkod’ları sökmediyseniz Personel yanlış barkod’u okutarak valizinizin yanlış uçağa yüklenmesine veya fark edilse dahi, eğer aktarma için kısıtlı zaman varsa çok geç olacağından dolayı, valizinizin yüklenmemesine yol açabilir.