ACENTALARA “HOME OFFiCE” iZNi VERiLSiN !

MaLum, Turizm son 30 yılın en zor günlerini yaşıyor. Senelik kayıp onlarca milyar dolar, işsizlik %50’leri geçti, kapanan otel sayısı ise binleri.

Peki, ya milyonlarca turist getiren acentaların durumu nedir? Açık söylenmese bile binlercesi çoktan iflas bayrağını çekti, bir o kadarı da sırada.

Peki, bugüne kadar acentalar için ne gibi önlemler alındı? Bildiğim kadarı ile; bilmemkaçyüzbin turist getiren acentalar için kiraladıkları CHARTER başına nakdi yardım yapıldı.

Peki kaç acenta buna hak kazandı? Yine, bildiğim kadarı ile 5. Peki biz kaç acentayız? Resmi rakamlara göre 8.000 küsür.

HOME OFFiCE iZNi VERiLSiN !

Öyle günler yaşıyoruz ki, bir çok acenta elemanlarını çıkartmak zorunda kaldı, bir çoğu ofis kirasını bile ödeyemiyor, sabit giderler, ofis masrafları, eleman giderleri, stopaj vs de cabası.

Eğer acenta incoming ağırlıklı bir acenta ise, özellikle sokak, AVM müşterisine hizmet veren bir acenta değil ise, artık bütün dünyada var olan acentaların “ev-ofis” yani Home-Office çalışmasına izin vermemiz gerekiyor.

Adamın işi küçülmüş, daralmış, getirdiği zaten birkaç yüz veya birkaç bin turist. Dünyada her şey internet üzerinden yürüyor. Pazarlamasını internetten yapıyor, Yurtdışı acentasını mail ile yönlendiriyor, Oteli internetten satın alıyor, Rehberini telefonla ayarlıyor, ödemelerini internetten yapıyor veya alıyor. Neden bu adama bir de ofiice masrafı yüklüyoruz? Hık dediğin ofis 2000 TL, Stopajla 2,500. Sabit masraflar ve ofis masrafları en az 5.000 TL. Gittisi-geldisi, yol, araba masrafı hariç unuttuklarım ile ayda 10.000 TL’den aşağı ofisin kapısını açan var mı? Hayır. Senede ne yapar. 120.000 TL. Dikkatinizi çekerim, daha hesaplarda eleman yok. Boş ofisten bahsediyorum. Peki bu 120.000 TL’den devletin kar’ı, avantajı var mı? YOK! Devletin istediği vergi değil mi? EVET. Bırak o zaman senede 120.000 TL cepte kalsın. Böylece 3 kuruş kar etse de devlet olarak sen vergini alırsın. Ama 120.000 kar edip, 120.000’de ofis masrafı yaparsa 1 kuruş vergi alamazsın. Zaten şirket kapanacağı için onun getireceği yüzlerce Turist’ten de olursun.

TÜRSAB ve Bakanlığın bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak acentalarımıza yardımcı olur mu?…