Paylaş

Türkçe Rehberlik – 1

Değerli meslektaşlarım, rehber arkadaşlarım.

Bugüne kadar tüm desteğimle sizlerin yanındaydım, Cumhuriyet gazetesinde  “rehber gözüyle” isimli bir köşe açtım ve senelerce “Cumhuriyet Gazetesi Gezi Dergisi”nde acentacı değil rehber gözüyle ve düşüncesi ile yazılar yazdım.

 Onlarca kez kokartlı rehberlere yurtdışı turlar konusunda kurslar verdim, rehberlik yasasının yürürlüğe girmesine, gerek yazılarımda gerek katıldığım panellerde, komisyonlarda, Türsab’da destek oldum, hatta biz acentacılara mutlak gerekli olan Türkçe Rehberlik Yasası’nın taca atılması sırasında gözlerimi bile kapadım. Oysa benim  Türkiye’de Türk’lere düzenlediğim Kapadokya turunda neden Korece (yabancı dil bilen) rehber verme zorunluluğum olsun ki?
Ama bu öneri; yani “tüm yurtdışı turlara kişi sayısına bakılmaksızın kokartlı rehber zorunluluğu “Eşeğin Gözüne Su Kaçırma” önerisidir. Artık abartmadır. Hele bi dur yönetici kardeş!, yerimizi bilelim. Çok istiyorsan al anahtarımı da, yap bu turu kokartlı rehberli.

Sorarım öneri sahiplerine; Biz incomingcilere tur veren yabancı acentalar, Türkiye’ye sadece “reiseleiter veya accoompaniator” dediğimiz kokartsız kişiler yollamıyorlar mu? Ona neden bişi denmiyor? Bir tek bize mi bu eşşeğin gözü önerisi…

Dünyada birçok destinasyonda o ülkenin kurallarına göre zaten kokartlı rehber alıyoruz. İtalya’da, Fransa’da, Hindistan’da, Rusya’da İspanya’da Tayland’da sanıyormusun ki yerel rehbersiz tur yapıyoruz?. Buradan giden arkadaşlar nasıl Almanı, İtalyanı, İspanyolu akompanyatör yolluyorsa bende akompanyatör yolluyorum. Hatta birçok ülkede oranın kokartını almış Türk rehberler de mevcut. Buradan tura katılan kişi sayım az ise rehbersiz, yani akompanyatörsüz de tur yolluyorum. Örneğin Paris’e, Prag’a, Tayland’a, Tunus’a, hatta Bali’ye, Avusturalya, Kore, Güney Afrika’ya, Mısır’a v.s.

Haydi Rehber dostlar, meslektaşlar..
Arada husumet yaratmak isteyenler, kutuplaşmalardan medet umanlar;  bunu bir seçim malzemesi, yatırımı sananlara kanmayalım. Böyle bir öneriyi ne Rehberler birliği yapmış olsun ne de biz duymuş olalım.. konu kapansız gitsin… derim. cumhgezi22sub06