Turizmciler Bayramda Köprü istiyor…

Paylaş

Turizmciler Bayramda Köprü istiyor…

Bayram Tatilleri Turizmcilerin, Otelcilerin özlemle beklediği ve en çok kazanç sağladığı dönemlerdir.

Ülkemizde Bayram Tatilleri hafta içine geldiği zaman bazen Bakanlar Kurulu kararı ile hafta sonu tatili ile birleştirilerek 9 güne çıkartılmaktadır. Ama “bazen”.

Biz turizmciler buna “Köprü Yapmak” diyoruz.

Türkiye’de bu durum Turizmciler için adeta “kumar” haline dönüşmektedir. Çünkü bu konudaki belirsizlik Turizmcilere çok büyük kayıplar getirmektedir.

Nasıl mı? 

Tatil 9 güne çıkacak diye düşünerek, riske girip yurtiçi-yurtdışı Uçak ve Otellerde 9 gün tatile göre yer alırlarsa ve bayram tatili 9 güne çıkmazsa, ödedikleri tüm paralar çöpe gidecek.

Tatil 9 güne çıkmayacak diye düşünürler ve 9 gün riske girmezlerse ama tatil 9 güne çıkarsa, bu kez bayramda nal toplayacaklar. Yani 4 gün için yatırdıkları paralar boşa gidecek.

İşte bugünlerde Turizmciler yine bir kumar arefesindeler.

KÖPRÜ VAR MI YOK MU?  BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI OLMAYACAK MI?

Turizmcilerin yarısı riske girip 9 güne göre yurtiçi, yurtdışı ve yurtdışından gelecek turistleri için Otel, Uçak paralarını ödediler bile. Diğer yarısı ise 4 gece için ödeme yaptılar. Bakalım bu kumarı hangileri kazanacak. Her iki durumda da yatırılan paraların yarısı boşa gidecek. Sonuçta yurtiçi ve yurtdışına ödenen ve boşa giden paralar bu memleketin paraları.

Peki, Tur Operatörleri ne istiyor? 

“TURİZMCİLER KÖPRÜ VAR MI ÖNCEDEN BİLMEK İSTİYOR”

Önce, diğer ülkelerde “KÖPRÜ” nasıl uygulanıyor ona bakalım;

Örneğin; İtalya ve İspanya’da, eğer bayramlar hafta içine geliyorsa, 9 güne çıkması yani köprü kurulması için 2,5 gün kuralı vardır. Hafta sonuna kadar eğer 2,5 gün varsa köprü oluşuyor ama 3 gün gerekiyorsa köprü yapmıyorlar. Böylece Turizmciler 10 sene sonrasını bile görüp ona göre yatırım yapmaları mümkün olabiliyor.

Artık bu yasayla mı, kararname ile mi sabitlenir bilinmez ama tatillerin, köprülerin önceden bilinmesinin ülke turizmine katkısı olacağı mutlak.

Kısaca özetlersek TURiZMCiLER KÖPRÜ iSTiYOR! En azından “Köprü” var mı yok mu önceden bilmek istiyor