BAVUL KAYIPLARI ve NEDENLERi

Paylaş

BAVUL KAYIPLARI ve NEDENLERi

Uçak seyahatleri arttıkça doğal olarak kayıp bavul sayıları da artmaya başladıvaliz-barkod. Bu kayıpların bir kısmı elimizde olmayan nedenlerden dolayı meydana gelse de bazı durumlarda bizler bavul kaybına neden olabiliyoruz.

Malumunuz, Havayolu kontuarında check-in yaparken yani bavulu teslim ederken, üste bakan bavul sapına bir etiket bağlarlar. İşte o etiketin bir barkod’u mevcuttur. Hatta o barkod’un kopyaları olan ince barkod’lardan da 3 adet valizinize yapıştırılır. Bir çok havaalanında bu barkod’lar okutularak gidilecek destinasyon görülür ve valiziniz bineceğiniz uçağa nakledilir.

Gelelim şimdi söz konusu valiz kayıpların nedenlerine;

            * PERSONEL HATASI ;

Yani, Havaalanı Personelinin, valizinizi sizin uçağınız yerine başka bir uçağa yüklemesi veya tamamen yüklemeyi unutması.

Ancak günümüz teknolojisinde bu tür personel hataları gittikçe azalmaktadır. Çünkü okunan Barkod’lar sayesinde birçok valiz otomatik olarak uçaklara yüklenmektedir.

            * AKTARMALI UÇUŞLAR;

Eğer aktarmalı uçuşunuz iki veya daha çok ve farklı havayolu ile yapılıyorsa, Ör. İstanbul-Bermuda uçuşunuz, Londra üzerinden British Havayolları ile. Ve Londra’dan Miami’ye uçuşunuz United Havayolları ile olduğunu düşünelim. Bu bir risk teşkil eder. Hatta oradan da Bermuda’ya başka bir havayolu ile uçarsanız risk oranınızı arttırmış olursunuz.

            * BARKOD HATALARI;

Özellikle çok uçanların başına gelir. Bavul sapına takılan etiket, bazen bavul havaalanı personeli tarafından taşınırken ezilir, kırışır veya okunamaz hale gelir, ıslanır. Bazen de personelin elinin uzanamayacağı, barkod’u okutamayacağı kadar uzakta kalabilir. Yorgun personel bu kez valizin üzerindeki ince barkod’lardan ilk önüne geleni okutur. İşte bu noktada siz hala eski seyahatinizden kalma barkod’ları sökmediyseniz Personel yanlış barkod’u okutarak valizinizin yanlış uçağa yüklenmesine yol açar.

O halde ne yapmamız gerekiyormuş?;

HER SEYAHAT ÖNCESİ VALİZLERİMİZDEKİ BARKODLU ETİKETLERİ SÖKECEKMİŞİZ…